ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 7 Marsi-Dita e dijes dhe perparimit, 8-Dita e Gruas!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: 7 Marsi-Dita e dijes dhe perparimit, 8-Dita e Gruas!   Fri Mar 07, 2008 1:44 am

Nė vazhdėn e shėnimit tė festave kombėtare dhe ndėrkombėtare,shkolla fillore qendrore Nuri Mazari-Dollogozhdė ende vazhdon traditėn me programet e saj artistiko-letrare.
Kjo shkollė me vite me radhe perkujton 121 vjetorin e hapjes se shkolles shqipe me 7 Mars 1887 nė Korēe,duke e kultivuar edhe me shum arsimin kėtu nė fshatin tonė.
Nė programin e kėsaj shkolle,fjalen se pari e merr drejtori i shkolles,Zoti Nuhi Mamudi i cili pershendet te pranishmit.
Mė pas si shenj respekti ndaj veteraneve te arsimit,Z.Dalip Leshko ne emer te veteraneve te arsimit,merr fjalen pershendetse duke i pershendetur ata te cilet kan dhene mundin ne arsim te cilet sot jane krenaria jone.
Programi vijoj me Poezi,Referat e Recital te prezantuar nga nxenes te shkollave periferike si Livadhi dhe Koroshishte si dhe shkolla fillore e Dollogozhdes.
Gjat programit nuk do leme anash pa cekur edhe kengen e bukur shqipe duke u interpretuar nga Kori i shkolles.Po ashtu si gjithmone qe vallaj shqiptare nuk mund te mungoje ne mesin e ketyre programeve,kesaj here nxenesit e SHF "Aki Dika" interpretuan nje valle me motive patriotike.
Mbylljen e programit u lejohet nxenesve te SHF "Nuri Mazari
-Dollogozhde duke e ditur se Dollogozhda ka kenduar e vallezuar prore nder shekuj.
Ruatjen e kesaj tradite te lashte e deshmuan nxenesit e klases VII-1 me kengen HIDHET VALLJA.
Ndėrsa,SHKA "Besa"-Dollogozhde,nuk iu dha asnje pike,per arsye se Kėshilli organizativ tha " Eshte shum vone paraqitja tuaj,tash me programi eshte shkruar" mirepo duke e ditur se kjo shoqeri vazhdimisht ėshtė aktive dhe ne situata te ndryshme kjo shoqeri ia ka zbardh faqen kėsaj shkolle,mirepo sot nuk iu desht nevoja. Le tė mbesė peng per ata qe sia din vleren dhe punen dikujt tjeter.
Pas programit,Ne emer te drejtorit te shkolles sone, te pranishmit u ftuan per nje koktell modest qe shkolla ka organizuar per nder te festave.


Gezuar festa e 7 dhe 8 marsit dhe suksese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: 7 Marsi-Dita e dijes dhe perparimit, 8-Dita e Gruas!   Sat Mar 08, 2008 12:57 pm

Edituar pėr herė tė fundit nga ArGeN--t nė Sat Mar 08, 2008 1:06 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: 7 Marsi-Dita e dijes dhe perparimit, 8-Dita e Gruas!   Sat Mar 08, 2008 1:02 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 7 Marsi-Dita e dijes dhe perparimit, 8-Dita e Gruas!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
7 Marsi-Dita e dijes dhe perparimit, 8-Dita e Gruas!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Ramadan Emini:5 MAJI, DITA E DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT...
» Dita e Pavarėsisė sė SHBA-sė, sinonim i lirisė
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» DITA E VERES NE TORONTO

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: