ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Koha e mire sot ne Dimer,rrezikon Verėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Koha e mire sot ne Dimer,rrezikon Verėn   Sun Jan 27, 2008 2:07 am

Ashtu siē edhe ne vitin e kaluar,qe kaluam nje dimer te qete dhe te bute pa rėnė dėborė dhe pa patur nje Dimer ashtu siē kemi patur viteve tjera,njelloj edhe ky vit eshte i perndjekur nga ai i vjetėshmi.
Mirepo qė ėshtė tepėr shqetėsuese ne fshat,sepse pasojat e kėti Dimri qe nuk mund quhet dimer nga se koha nuk e verteton ate,eshte i njejti problem qe patem veren e kaluar me ēeshtjen e Ujit.
"Njė dimer i bute,njė verė pa Uji e pa bereqet"-Kėshtu flitet sot ne fshat dhe ne realitet pasi nje vit e provuam mirepo po qė se koha vazhdon keshtu siē ia ka nisur,problemet na presin me te njejtin problem qe patem ne veren e kaluar 2007 ne Dollogozhde.
Sot temperatura gjatė ditės arrin deri ne 5-6 ' C,ndersa gjat nates zbret deri ne 1 'C.
Prej te gjitha vendbanimeve per rreth Dollogozhda eshte mesi me i ngofte.Ne veri mbrohet nga mali Karaorman,prej eres se Veriut qe sjell lumi Sateska mbrohet nga Krasta,kurse prej ererave te perendimit e mbron Zabeli i Beut. Eshte e vertet se bora e pare ne ultesiren e Struges shkrihet ne Dollogozhde.Ne te dale prej fshatit Zhepin aty ku eshte krasta me e ulet ose ku mbaron krasta rritet nje fik i eger dhe aty bora shkrin e para,banoret e Dollogozhdes thuhen se kete cop vend e rrahin ererat e ngrofta te Jugut. Ne rritjen e drunjve ne mal si me te rreshurat e shiut dhe bores disa vite me radh burimi i Dollogozhdes qe rrjedh ne fund te krastes rrjedh pak uje qe nuk mjafton as per furnizim e e fshatit me uje per pije,edhe pse me pare nga ky burim eshte vaditur toka pjellore e fshatit.Kjo ndikon ne mikrokrimen e Dollogozhdes. Me te vjetrit shpjegojne se me pare ne male ka rene mbi 2 m bore dhe atehere burimi ka pasur mbi 10 vija dhe ka punuar dhe mulliri i fshatit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Koha e mire sot ne Dimer,rrezikon Verėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve! - Ali Asllani
» Pershkrimi me i mire i bere ndonjehere per Kosoven !!!
» Mufail Limani:Koha e gurit
» Nesėr nis koha verore
» Pilo Zyba: INTERNETI KOHA DHE PASIONI - nėpėr faqet poetike nė Facebook -

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: