ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Plaga e nje shekulli ne fshatin tone (1903-2003)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Plaga e nje shekulli ne fshatin tone (1903-2003)   Mon Jan 21, 2008 10:51 pm

Dollogozhdės

Po largohem nga ti, Dollogozhdė
edhe pse njėra kėmbė s’mė bindet.
Po largohem me zemrėn
tė mbushur plot kujtime.
Nuk e di se ku do tė shkoj
ē’rėndėsi ka, larg nga ti
larg nga netėt pranverore
ku meditoja plot romantikė
larg nga mėngjezet plot afsh
ku dielli mė zgjonte me perkedheli.
Tė adhuroj Dollogozhdė e dashur
me kodren dimrore qė mban me krenari.
Po largohem nga ti,Dollogozhdė
edhe pse shkronjat e arta,
qė formojnė emrin tėnd
do mė tingėllojnė si nota
nė veshėt e mi, duke mė thirrur ėmbėlsisht
“Ktheu nė Dollogozhdėn tėnde”
Unė e di qė do tė mė presėsh
Krahėhapur, edhe pse tė braktisa.
Aroma jote do tė mė ndjekė kudo,
duke mė ngjallur dėshirėn e tė tė qėnit pranė.
Mė fal, nė qoftė se mundesh
nuk dua tė iki nga ti
e shikon qė njėra kėmbė s’mė bindet?
Do ndiej mungesėn e rrugėve ku rrija me shoket,
nė tė cilat s’do ketė asnjė gjurmė
nga e ecura ime monotone.
Rrugėt ku shkelja e sigurt duke thėnė
“Ē’do gjė e kėtij fshati mė pėrket”
Po largohem nga ti, Dollogozhdė
ē’rėndėsi ka se ku
nė njė vėnd ku do tė ndihem i huaj,
qė kurrė s’do mė dojė sa mė doje ti.
Po largohem Dollogozhdė e dashur
duke marė me vete vetėm kujtimet
e njė fėmijėrie tė shėndoshė
dhe tė nji adoleshent tė pagjumė.
Po largohem nga kujtimet
e zgjarta tė kėtij fshati
ku ē’do ditė shihja buzėqeshjen
e nėnės, qė mė pėrshėndeste.
Kurrė s’tė pashė tė pasur Dollogozhdė
gjithmonė e njėjta mbete
E pra unė biri jot po tė them
“Qėndro gjithmonė kėshtu siē je”.
Po largohem nga ti, Dollogozhdė
nga bijtė qė rrit ē’do ditė e mė shumė
ku emrin tim nuk e di nesė
do tė tė marė malli ta kujtosh
por dije se emri yt
ėshtė i gdhendur nė zemrėn time
me gurė tė pazėvendėsueshėm diamanti.


Poezi kushtuar Dollogozhdės,e kopjuar nga poezia "Korēa" Pa autor


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Jan 23, 2008 6:24 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Plaga e nje shekulli ne fshatin tone (1903-2003)   Mon Jan 21, 2008 11:01 pm

Pėr tė parė tė dhėnat rreth gurbetit ne fshatin tone Kliko kėtu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Plaga e nje shekulli ne fshatin tone (1903-2003)   Wed Jan 23, 2008 6:23 pm

Informacione per Autorin e keti libri:

Libri i par titullohej -Ladorishit histori dhe tradita. Nė kete liber perfshihej fejesa dhe dasma ne rrethin e Struges per 100 vjet me veshje te nuseris dhe dhenderris dhe traditat shqiptare ne pergjithsi.Me qene se dasma dhe mortja jane shum afer njera-tjetres dhe shpesh here bashkoeshin ne dasem me gjithe ate dasma vazhdonte ashtu sic ishte nisur.Prandaj Kaim Murtishit ne promovimin e keti libri qe u be ne akademin e shkencave te Shqiperise Tirane dr prof. Emil Lafe -Drejtor i qendres se enciklopedise shqiptare pran akademise se shkencave te Shqiperise-Tirane,i dha per detyre Kaim Murtishit te bej nje liber edhe per mortjen.Duke u menduar Kaim Murtishi vendosi te shkruaj nje liber per gurbecinjte e rrethit te Struges dhe te Ohrit qe kane vdekur larg familjes.Duke u percjell ata me kenge e gurbetit,kenget e vajtimit dhe kengen e mergimit te shkruara me nota.Per kete liber Kaim Murtishi punoi gati 5 vjet duke i perfshire dhimbjet e gurbetit per 100 vjet te kaluara.
Kaim Murtishi ka lindur ne F.Ladorishte ne vitin 1934.
Shkollen fillore e kreu ne Shkup i cili diplomoi ne vitin 1953 kurse akademin pedakogjike grupi i muzikes e kreu ne vitin 1962 po ne Shkup.
Ka punuar si arsimtar i muzikes duke udhehequr shum orkestra te mandolinatave.
Prej vitit 1957 eshte marre me incizimin e folklorit shqiptare ne rrethin e Struges,Dibres,Kerēoves dhe Prespes.
Libri del nga shtypi ne fillim te marsit 2008.

Duke e falemenduar autorin e keti libri per prekrahjen e tij qe dha ndaj nesh duke mos lene anash ndihemn qe ia ofruan edhe ne,ne ua mundesojm vetem pjesen qe shkruhet per Dollogozhde.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Plaga e nje shekulli ne fshatin tone (1903-2003)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Plaga e nje shekulli ne fshatin tone (1903-2003)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtė
» FITIM GASHI-Loja me UĒK-nė dhe vlerat e saj nė fshatin Llapushnik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: