ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Festa tradicionale nė Dollogozhdė...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Festa tradicionale nė Dollogozhdė...   Fri Jan 18, 2008 9:17 pm

Historia e Dollogozhdės pėr ata tė cilėt e njohin ėshtė mjaft e bollshme,pasuria e saj ka njė jetė intime e cila ėshtė shumė ngushtė e lidhur me Dollogozhdėn.
Dėshira pėr te investuar,organizuar,ndihmuar etj dikur ka qene tepėr e madhe nga Dollogozhdaret ne fakt nga mergimtaret dollogozhdar,mirepo tani ne kėtė kohe jo se nuk ka dėshirė mirepo interesimi eshte shum i vogel ne krahasim me te kaluaren.
Dollogozhda,vend me kushte te volitshme per jetes,Dollogozhda me 3000 banor,ēfar kanė tradit?si e ruan traditėn?

Pėr kėtė arsyje,ne analizuam dhe si pėrfundim dolem se mbrenda nje viti nė Dollogozhda,shumė festa e perkujtimore ende nuk harrohen siē janė:

1. 10-11 Janar - Festa e ndrrimit te motmoteve sipas kalendarit Islamik ( Festohet nga shumė familje dollogozhdare)

2. 7-Marsi-Dita e Mėsuesit (Festohet nė SHF 'Nuri Mazari"-Dollogozhdė)

3. 8 Marsi- Dita e Nėnės ( Festohet nga parashkolloret ne SHF "Nuri Mazari"-Dollogozhdė,duke iu kushtuar nje vjershe nėnės sonė)

4. 14 Marsi- Festa e Pranverės (Fėmijet me shportat e tyre hapin ditėn e pranveres)

5. 1-Maj- Dita e puntoreve ( Shumė familje dollogozhdare shfrytezojn "Vromin" dhe disa vende te bukura malore qe i ka Dollogozhda,duke u shplodhur dhe duke qene se bashku me familjet e tyre)

6. 5 Maj-Datlindja e Komandant Struges Nuri Mazari ( Homazhe ne bustin e tij ne qender te fshatit dhe ne varrin e tij)

7. 5 Maj-Patrionati i Shkolles Fillore "Nuri Mazari"-Dollogozhde ( Festohet ne SHF "Nuri Mazari" duke u reciatuar poezia e rilindasve shqiptare dhe vallzuar vallja si tradit e paharruar shqiptare)

8. 11 Korrik-Vdekja tragjike dhe e paharruar e komandant Struges "Nuri Mazarit" ( Homazhe ne bustin ne qender te fshatit dhe ne varrin e tij)

9. 22 Korrik - Perkujtohet Bashkatdhetari jone nga Dollogozhda Islam Veliu i cili ėshtė rrėmbyer mė 17 prill tė vitit 2001 nga dora e policisė maqedonase, nė rrugėn Gostivar-Strugė,ku pas ni kohe te gjat trupi i tij gjendet ne shpelle.

10. 30 Korrik- Dita e rrapit (Shoqata pėr Inciativė Qytetare "PROGRESI" nė statutin e saj parasheh edhe marrjen e inciativave pėr ruatjen e traditave tona kombetare dhe atė tipike Dollogozhdare,ku me 30 Korrik organizohet nje Manifestim per nder te kesaj dite)

11. 28 Nentori - Dita e flamurit tone Kombetar Shqiptar ( 28 Nentor 1443 Gjergj Kastriot Skenderbeu per here te pare ne Kruje e valvit Shqiponjen Dy krenare dhe 28 Nentor 1912 Vlore,ku njihet pavarsia e Shqiperise)

12. 31 dhjetor-Ndrrimi i motmoteve sipas kalendarit boteror ( Festohet nga shum familje dollogozhdare dhe me organizimin e rinis se pa lodhur dollogozhdare me nje Koncert madheshtor)
Po ashtu nuk do te lem anash duke i permendur festat me te rendesishme te fejes islame,te cilet i presim pa durim siē janė:
Festa e Kurban Bajramit, Ramazani ( ku nje muaj rresht,agjerojm duke besuar ne allahun tone te vetem) dhe Festa e Fiter Bajramit)

Pra,te nderuar bashkatdhetar,keta ishin nje perbledhja jonė,duke ju informuar se si e ruajm ne traditėn dollogozhdare.
Dasht zoti ne te ardhmen te mos i harrojm,se Dollogozhda ka qenė, ėshtė dhe do te jetė gjithmon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Festa tradicionale nė Dollogozhdė...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Suzana Kuqi: Shen Valentini - Festa e te dashuruarve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: