ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tema Dashurie

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Wed Jan 16, 2008 7:37 pm

Per here te fundit...
E di nje gje, shume veshtir qenka te te shkruash per here te fundit...
Nuk edi se qishte arsyeja qe u largove nga une? Por nje gje di qe shume shpejt u mashtrove..E si zemer ju besove fjaleve te huajve kur dikur ne ishim zbashku edhe flisnim per dashurin tone dhe premtonim njeri-tjetrin se kurr sdo ju besojm fjaleve te huajve e do i besojm vetem njeri tjetrit...A nuk ishe ti qe i flisje ato fjale, apo i harrove kaq shpejt , dhe lejove qe ata qe sna duan te na ndajne kaq shpejt..Ok une edi qe eshte e kote ...."qka na mbet nga dashuria vetem lotet dhe fjalt e kqija qe mi the dikur,dikush flet keq per mua por ti hesht dhe nuk me thua mua, sdo ta fali kurr , pse nuk me tregon kush po te mashtron?"
Ti edi shume mire se pa ty nuk me jetohet, ti edin se pa ty as frym nuk mund te marre dot, ti e di se ke qene shikimi im, buka ime, uji ime, dhe jeta ime.Kurse tani me je bere si i huaj,me takon ne udhe dhe e ul koken kinse nuk me njeh, te therras ne telefone me thua se numrin e ke nderru, te shkjruaj mesazhe me thua se une nuk di te shkruaj,kurse une shum mire e mbaj ne mend se dikur ato mesazhe ti i doje shume,se dikur menzi prisje qe te ma ndegjoje zerin ne telefon, se dikur menzi pritshe te me takosh ne udhe e te me shtrengoje e te me thoje se sa me don, ku mbeten gjitha ato, me thuaj vetem ku mbeten..Kush ishe aj ose ajo qe arriti te te largoj nga une, kush ishte aj ose ajo qe arriti te heq emrin time nga zemra jote dhe figuren time nga mendja jote..Degjove se kishe harruar cdo gje qe me perket mua, eshte shume gjynah sepse une e mbaj ne mend edhe eren qe ty te pelqente me se shumti, eren e trendefilit nje ere qe dikur me thoje se e mbaja edhe une eren e trendafilit, e ti ke harruar te gjitha qe me perkasin mua, ke harru edhe syt e mi, sy qe dikur thoje se jeten do e jipje per ato sy.
Une nuk kame asgje kunder teje, sepse ende te dua me gjithe shpirt, por po mendoj valle a ke frik ndonjeher nga Zoti , sepse edhe nse une te fal aj kurr sdo ta fal, sepse bere qe nje zemer te vuaj shume per ty, edhe nje zemer e pafajshme... Ehhh dikur i shkruanim emrat tane neper peme neper toke neper zemrat tona, kurse tani po shkruaj emrin tende ne nje flete te bardhe e cila po mban shkrimin time te fundit,po jame duke te shkruar per te fundit here,ti nuk e meriton te te dashuroj, e kur ty nuk te dashuroj une nuk e meritoj te jetoj...Joo te lutem kurr mos qaj, kurr mos e lendo veten duke menduar se ti ishe shkaku qe une braktisa jeten dhe morra nje tjeter udhe, kurr mos thuaj se "ah pse e lashe pse nuk isha me te" ti e zgjodhe kete fat prandaj kurr mos u pendo , kush edi ndoshta do te mund te jesh i lumtur ndoshta do kesh edhe shume te tjera sikurse une qe mund te luash, por dale ndonjeher vure gishtin ne mendje dhe mendo se ndonjeher a do ti paguash mekatet qe je duke i bere, e patjeter se do gjeshe pergjigjen tende....Mos mendo kurr per mua, as nuk dua qe te vish te me vizitosh, sepse ne jete si e gjalle jetova pa ty, andej ne boten tjeter me shume mund te jetoj pa ty, por edhe andej do te dua dhe do te pres me pa durim arrdhjen tende.
Mos u pendo qe te huajt degjove dhe me braktise mua, mos u pendo qe dikur me deshte e pastaj me le per nje gje te pa arsyeshme, mos u pendo qe me braktise pa menduar fare dhe se rrezikove jeten e nje njeriu qe te deshti me shpirte, kurr mos u pendo per ato qe bere, edi pse te them jo pse me dhimbesh me friken se do lendohesh, por edi qe dikur do ti paguash gjitha ato qe ke bere andaj te them mos u pendo tash se ke kohe te pendohesh mjaft...
Une edhe ne frymen e fundit per ty mendoj, dhe per here te fundit te shkruaj se shume te dua!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Wed Jan 16, 2008 7:38 pm

Ēdo gjė filloj pa pritur….Njė ditė ecja , kisha dalur pėr tė shėtitur sepse ndiheja sikurse jamė i ndarė nė dy pjesė dhe jetoj vetėm me njėrėn kurse tjetra ishte diqka qė mė mungonte.I vėreja mirė zogjėt kur cicėrronin, asnjė nuk fluturonte vetėm, edhe ata dinin se qėshtė dshuria dhe kishin afėr zogjėt e tyrė qė i donin, kjo shihej nga cicėrrimat e tyre qė i ndieja me gjithė zemėr sikur njė kėngė.Mua mė mungonte ai zogė, une nuk e kisha at person qė duhet ta doja dhe tė mė dojė, e qė te kaloi jetėn zbashku me tė.
Krejt rastėsisht njė ditė vendosa tė shkojė tė takoj disa shokė nė universitet,nuk edi pse e ndieja vetėn se at ditė kisha nevoj tė shkoj aty, sepse ishte diqka qė mė tėrhiqte edhe pse nuk e kuptoja dot arsyen , pse ndodhi njė gjė e tillė ne mua!!!
Isha duke qėndruar me ca shok dhe shoqe kur rastėsisht syt e mi panė dy sy tė bukur qė mė vėshtronin pa ndėrpre, ishin dy sy tė njė vajze sikurse kukull qė mė kishte mahnitur menjėher porsa e kamė vėrejtur…Nė mendje nuk kisha asgjė serioze pasi qė nuk e njihja dhe nuk kisha shpres se do ta njihja apo do bisedoja me tė,por ja qė zemra me fliste ndryshe , kisha dėshirė tė afroheja tė flisja e tė dija se kush ishte por nuk e kisha kėtė guxim,kjo ndodhi sepse isha njė person shumė i turpshėm…Po ja qė ajo mė kaloi, ishte shumė mė bindėse se unė, dhe mė e fort nė kėtė aspekt, errdhi , mu afruar dhe mė njohi vetėn e mė tregoi se kush ishte, nė at cast asgjė s’mė kujtohej pos qė mė vinte nga zemra tė lutesha qė koha tė ndalet dhe ne tė mbetemi njė kohė tė gjatė , edhe pse nuk flisnim vetėm e shikonim njėri tjetrin ajo mua me mjaftonte, ndihesha sikurse isha mė i lumturi nė botė. Sikur mu shtua edhe pjesa qė mė mungonte e trupit timė, dhe zemrės sime.Ah sikur tė isha i sigurt se me tė vėrtet ndodhi ajo qė doja , por nuk mund tė isha i bindur se ajo lumturi do zgjaste pėr njė jetė tė tėrė.
Nuk po mund tė kuptoj si ndodhi vetėm ne filluam tė takoheshim mė shumė, dhe se ndiheshim shumė tė lumtur pranė njėri-tjetrit,mbas disa takimeve tė shumta vendosem tė thonim rrealitetin njėri tjetrit dhe dytė pėshpėritėm tė njejtat fjalė treguam se e dashuronim njėri tjetrin.
Mallkoj ditėn qė e takova, isha shume i lumtur me tė ,kisha gjetur ēdo gjė qė mė herėt mė kishte munguar ,por ja qė kjo mbaroi shumė shpejtė, mbas disa muajve qė kaluam zbashku, ajo njė ditė mė errdhi sikur era dhe iku, sepse me tha se kinse kishte shumė punė disa ditė dhe nuk do mund tė takoheshim.
Po ku ta dija se ajo ditėn qė iku mė nuk mė pėrkiste mua, tė paktėn e meritoja tė mė thotė tė vertėtėn, tė paktėn e meritoja tė dija se ajo mė nuk mė dontė, unė e meritoja tė dija se me s’kisha tė bėj asgjė me tė!!!Por ajo nuk me tregoi,isha i fundit ai i cili kuptova se ajo ishte fejuar pėr dikė tjetėr, dhe kjo mė bėri qė unė njė kohė tė mirė tė isha i sėmuar ,kjo ishtė sikurse tė mė vrisnin mbas shpine,mė mirė tė mė therrte me njė thikė tė preht se sa tė mė tradhėtonte…Por ajo zgjodhi tė keqėn pėr mua,nuk mendoi aspak kur mė lėndoi…Vetėm njė gjė mund tė bėja, tė largohem sa mė larg nga ai vend qė at e kisha takuar, dhe tė largohem duke lėnė gjitha kujtimet mbas vetės, po nė at qytetė.Ika dola jasht shtetit, tani mė isha shumė larg, s’kisha tė bėj asgjė mė tė,por nuk ishte edhe aq leht sikur nga mendja ti hiqja edhe nga zemra gjitha ato qė kisha pėrjetuar.Mbas njė kohe vendosa tė kthehem sėrisht nė vendim timė,por kjo mė bėri tė pendohem, sepse ajo mu paraēit dhe mė the se dėshironte tė ishim sėrish sė bashku mbase nuk ishte e lumtur me jetėn qė kishte…Edhe pse zemra mė thontė tė pranoja qė ajo tė kthehet tek une, mendja nuk mė lejoj tė bėja njė gjė tė till, dhe me kėmbėngulje vendosa ti them jo, dhe mė kujtohet se isha shumė serioz nė at moment kur kundėrshtova iden e sajė. “Mė fal I thash, por pėr mua je e huaj, nuk tė njoh dhe s’dua tė kem asgjė me ty nė kėtė jetė”.Aty pėrfundoi ēdo dėshirė dhe shpresė e saj, dhe mua sėrish mė la tė nėnduar .Mė la sepse atėher kur unė mundohesha tė harroja ajo sėrish u kthy dhe me vrau pėr tė dytėn here…Prap ika nga vendlindja ime, mendoja se kėtė rradhė mė kishte harruar, po ja qė ajo bėri diqka edhe mė shumė, mė thirri nė telefon, sedi se ku e kishte gjetur numrin timė, por ia arriti qėllimit tė saj pėr tė biseduar me mua, por mbas njė kohe tė gjatė qė ishim takuar…At ditė mė dha goditjėn e tretė dhe tė fundit, mė tha se i kishtė lindur njė vajz, dhe kėrkoi nga une qė ti bashkoj emrat tanė e ta pėrgėzoj ashtu vajzėn e saj, sėrish nuk pranova, nuk doja qė aj fėmij i pa fajshėm tė pėrlyhet me dy emra qė kishin bėrė njė gabim qė nga dita qė ishin dashuruar, pse gabim sepse ajo nuk e din se qėshtė dashuria, ajo nuk deshti por lėndoj, nuk pendohem se kamė deshtur ,por pendohem se shumė i besova, dhe kėshtu ndihmova at qė tė mė shkatėrroi mua…Tani ėshtė e harruar, do gėnjeja tė them se nuk mendoi pėr tė, tė gjithė e dinė se dashuria e parė nuk harrohet, dhe ajo ka vend tė veqant nė zemrat tona ,por do doja qė tė shlyeja tė tėrėn nga mendja dhe zemra,sepse ajo nuk e meriton tė pėrmendet,dhe tė kujtohet…
Tani shėtitėm nė njė vend tė bukur, por qė nuk mė gėzon dotė si vendi im atje, por nuk duhet tė kthehem dua qė ēdo gjė tė harrohet, dhe kur te kthehem tė nidhem sikurse i posalindur, i gezuar dhe tė gjejė fatin e jetės sime.

Nje shok me ka treguar nje gje qe I ka ndodhur ne jeten etij, dhe une per kete se pari e falenderoi shume, dhe pastaj dua ti them se jame shume e kenaqur qe me ka dhane nje shkrim, qe une te rrefej ne menyr te paster dhe te bukur e ta ndaj zbashku me gjithe juve anetare te dashur dhe shoqeri e dashur qe gjendeni ne kete faqe….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Wed Jan 16, 2008 7:38 pm

Njė mėngjes pa ty !!!!


A tė kujtohet sa tė lumturė ishim zbashku, pėrderisa ti ishe afėr meje, luteshim sė bashku qė cdo ditė tė jemi bashkė sikurse nė atė momentė.
Mendonim se Zoti do i dėgjonte lutjet e tė dy dashuruarve,por nė rrealitet ato thjesht mbetėn vetėm lutje…
- Mė kujtohet dita e parė qė u ndamė, atė ditė kur erdha tė pėrcjell, sepse po largoheshe nga unė, jetoje nė njė vend shumė larg meje, dhe kur mbarove shkollėn, tė duhej tė ktheheshe nė qytetin tėndė, tė mė braktisje mua, zbashku me gjitha kujtimet e mia qė i kishe nė kėtė qytetė.
- Ehhh sa e pikėlluar isha, por nuk tė tregoja sepse nuk doja qė ti tė mendosh se kur tė shkosh unė do lėndohem , ti atėher do lėndoheshe dy herė mė shumė, dhe unė kėtė s’do tė mund ta lejoja qė tė ndodh.
E di ! – Mė thoje nė cdo momentė se do kemi edhe shumė takime tė tjera dhe se nuk do ta ndiejm mungesėn dhe largėsin qė kemi nė mesė , por ėshtė e kotė shpirti imė sepse sa do qė mundohemi tė jemi bashk mė kurr s’do mund tė takoheshim si dikur ne cdo minutė e nė cdo sekondė, e di pse ?Sepse nuk tė kamė mė pranė klasės aty kur unė dilja nė pushime dhe tė takoja, sepse nuk mė pretė mė tek dera e shkollės tė dal kur unė tė mbaroj mėsimin, sepse nuk ka mė orė tė lira qė unė tė mos shkoj nė mėsim e tė vij me vrap tek ti,nuk ka mė takime te fshehta si dikur me nidhmėn e shoqėris, thjeshte nuk jemi mė bashk si dikur….Je shumė largė nga unė dhe unė s’tė premtoj dotė se do tė mund te duroj shumė gjatė mungesėn tėnde.
- Mė thėrret cdo mėngjes, por kjo nuk ėshtė e njejtė sikurse mėngjeset qė do mund ti bėnim bashk, kjo ėshtė diqka tjetėr…Ėshtė diqka tjetėr sepse vetėm zėrin e ėmbėl mund tė dėgjoj, nuk mundė tė shohė, nuk mund tė prekė , tė tė ledhatoj, e as tė puthė e tė pėrqafoj!!!Mėkatė qė na hecėn ditėt mė tė bukura tė rinisė pa qenė ne sė bashku, edi tash po afrohet dita e tė dashuruarve, mund tė paramendosh se sa e vetmuar do tė jemė nė kėtė ditė,ti mė thua se cdo ditė e kemi ditė tė dashuruarve, ashtu ėshtė engjėlli imė , por ja njė ditė ėshtė mė e rėndėsishme e ne s’mund tė jemi pranė njėri tjetrit nė kėtė ditė.
- Nuk edi se si ndihesh atėher kur e kujtonė gjumin e parė qė kemi bėrė zbashku, vetėm duke u ledhatuar dhe folur gjėra tė bukura,qė te ndihem gjithnje sė bashku, dhe tė ndihemi sikurse jemi bashkuar pėrjetėsisht, e duke mos e kujtuar qė jemi zbashku vetėm pėr njė natė, ajo ishte friga jonė se do jetė nata e parė por dhe e fundit, por jo shpirt e mbajė nė mendė sikurse natėn e parė edhe natėn e dytė qė kemi bėrė zbashku, dhe qė kanė qenė dy netėt mė tė bukura prej gjithė netėve qė kamė kaluar nė jetėn time.
Ende kur takohemi jemi sikurse dy tė rinjė qė po sa janė njoftuar, edin mirė se mė vie shumė turp kur jamė me ty, por gjithmon mundohėsh tė mė ndihmoshė, e te mė tregosh sė mund tė ndihem shumė mirė nė pranin tėndė…Unė tė dua tej mase, dhe ti ketė e ke kuptuar shumė mirė, por ne njė gjė jamė mė se e sigurt se dashuria qė kamė, mė ėshtė kthyer ashtu siq kamė deshur, sepse edhe une jame pjesa mė kryesore e zemreės tėnde,edi se mė donė dhe se kamė shumė rėndėsi pėr ty, kėtė ma ke vėrtėtuar nė cdo aspkt.
Prandaj mbetet qė prapė tė lutemi zbashku, por tashė qė tė bashkohemi sa mė shpejt, e jo tė mbetemi tė ndarė, si njė zemėr e thyer ,dhe e kėputur nė dy pjesė, qė njėra ka mbetur tek ti dhe tjetra tek unė……………..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Wed Jan 16, 2008 7:39 pm

Maturante, qe s'u bera!

Edhe si femij mendonim per diten kur do vie te na therrisnin maturanta,ishim te kenaqur qe do e kemi nje dite te tille, te pakten ashtu shpresonim ne si femije..Mendonim se ajo dite do jete me e lumtura ne bote, ku te dinim se ajo aq sa te sjell lumturi te sjell dhe pikellim ?
-Te drejten te theme, per here te pare fjalen maturante e kisha kuptuar kur nje person qe e njihja u be maturant dhe une isha afer tije deri sa aj qante,me vinte qudi si femij se pse aj qante dhe s'fliste me asnje njeri, thoja edi se do knaqet me shoket dhe shoqet do kercejn do kendojn e kush edi edhe sa gjera te tjera..Por aj cante , se kuptoja se qka nuk ishte ne rregull me te.Isha shume kurioze te di se per cfare arsye rridhnin aq shume lote ne nje dite gezimi...Mbledha forcen dhe pyeta...
Perjgigjja qe kisha marre ende me kujtohet sikurse po te me thoshte tani se qka do te thote Matura.Une e paramendoja ndryshe, une deshiroja dhe e mendoja krejt me ndryshe, por fjala mature permbante shume shum se sa qe e dija.
Mbas 9 viteve........
-Ja ku jame Maturantja , ajo e cila dikur nuk e kuptoja se pse lotonin njerezit ne nje dite gezimi si dita e perfundimit te shkolles, dhe matura.
Por , ekzistone nje fjale, qe cdo gje pa e provuar, shikuar vete, kurr mos e komento. Ashtu qysh me ndodhi mua !
Por une e kisha me veshtire se te tjeret.Sepse une zbashku me klasen time qe kemi qene se bashku qe kater vite, kishim dy hidherime pernjeheri, e para qe po ndaheshim dhe e dyta se humbem shokun e klases ne nje aksident tragjik..
Dhe per kete vuanim dyhere me shume.
Te gjithe ishim te pikelluar.Nuk edi a ishte ide e mire apo ide e keqe por ne bashkarisht si klase vendosem mos te festojme maturen, sepse ne nje aspekt e hudhnim mbas shpine shokun qe e donim shume e qe s'arriti te behet maturante.
Dhe bashkarisht biseduam, dhe vendosem..Me se miri ishte keshtu.Ai hyri ne dhe, dhe neve na takonte ta rrespektonim kujtimin e tij.Nuk mund festonim pa qene edher ai afer neve, sidomos ateher kur gjithe organizimin e kishte bere ai.
S'mund te festoja naten e matures, kur diten me ishte varrosur shoku, ky do ishte kulmi i pa rrespektit tane ndaj njeri tjetrit dhe dashuris qe kemi pasur per mbrenda kater viteve...
Pikerisht diten kur une do arrija te kuptoj se c'ishte matura, une serisht nuk mesoba asgje dhe nuk e perjetova gezzimin e matures kurse hidherimin po edhe ne menyre te dyfishte...........................................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Sat Jan 19, 2008 11:54 pm

Te filloj kete leter duke shprehur dashurine qe ndjej per Ty, e di se s'do mjaftoje koha per t'a lexuar deri ne fund. Me thua se me kupton, por perseri ndjej nje zbrazetire te sepakuptuares, sepse as une nuk di se cfare fjale te perdor, me cfare shkronja te shkruaj, cfare vargje te thuaj, nuk gjej dot qe ta thuan gjith kete ndjenje te nje dashurie te perkryer, fjala "te dua" sot ka humbur vleren, sepse thuhet pa mos e ndjere, thuhet per t'ia dhene tjetrit ndjenjen se e don, por zemra e thot te kunderten, une sonte s'do e perdor kete fjale, sepse kjo fjale ka vrare shume zemra, shume i ka lene te thyra, dhe do mundohem qe sonte te gjej menyra tjera qe te te jap ndjenjen se nuk te don askush tjeter perpos meje, qe nuk i nevojitesh askujt perpos meje!
Me ke munguar shume kohen e fundit, mengjeset kane aguar pa buzeqeshjen tende, pa ndricimin e syve te Tua.
Me mungon shume edhe ne keto ore te vona. Pa Ty koha nuk kalon, cdo minut percjell me kujdes e numroj minutat qe na kane mbetur per te aguar nje mengjes serisht prane teje, dhe e ndjej se nuk ka mbetur me shume, shkoi e shumta e pakta mbeti, e une tash shkoj te fje me shpejt qe te kaloje me shpejte kjo kohe, eshte kjo koha e pritjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Sat Jan 19, 2008 11:54 pm

Arsyeja qė unė kam jetuar ishe ti. Arsyeja qė unė vuaj je ti. “Kujdes nė dashuri”, kėtė fjalė shpesh e thoje ti. Nuk jam nė gjendje qė tė pėrulem e as tė shkruaj pėr dashurinė time tė madhe por vuajtja, dhe vuajtja u bė forcė fizike, e jo kurrė forcė shpirtėrore. Ti je ende shpresa e jetės time, e mė shumė se qdo gjė tjetėr tė dėshiroj nė kėtė botė. Kujtimet e mira tani mė mundojnė, e mė mundojnė pa ty.
Sa isha I lumtur kur e pėrjetova pėrqafimin tėnd. Ti mė dhurove dashurinė...e unė ende vazhdova me stilin tim tė vjetėr...Ti bėre shumėqka pėr mua qė tė jem i lumtur
Ti je kujtesa e veqantė e jetės dhe zemrės time dhe shpresoj e do tė luftoj, qė tė jesh gjithmonė. Tani i kam dy dėshira: t’mė kthehesh ose tė harroj. Dhe, atėherė le tė filloi jeta ime e re, qė sot. Nuk dua qė dikush t’a shijoi dashurin time tė humbur, sepse tė dua mė shumė se vetveten. E di se ti je e mėshirueshme dhe tė lutem, kur unė vdes eja tė m’i mbyllėsh sytė sepse vetėm atėherė do t’a ndiej veten tė gjallė.
Nė fillim, atėherė kur fillova t’i njoh aftėsit e tua, kėrkoja forcė qė tė dashuroj me shpirtė, por kisha frikė, megjithatė ti mė ngrite lartė, kėrkove kėshilla nga unė, qdo ditė mė futje nė testimin tėnd, e unė isha i befasuar me idetė e tua, por nuk e di pse u largove nė atė fillim kur tė dashurova me tėrė qenien time njerėzore, e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht. Mė pyetje pėr aventurat e mia, e unė sot kėrkoj nga ti t’i kujtosh ditėt e lumtura kur nė mes nesh kishte gjithnjė dashuri. Tani jam i mbyllur krejtė nė vetmi, kėndoj, shkruaj, e kujtoj o shpirtė pėr ty. E sot nė rrugė kur tė takoj, bėhesh sikur “nuk tė shoh”. A nuk ndien dhimbje pėr mua qė po bredhi rrugėve i vetmuar. Kėrkoj shpresė nga Ti ose shpresėn dhe jetėn tė m’a shuash, por PSE?
Ti e don shiun, por e dua edhe unė atė ditė me shi...por dua t’a harroj sepse ti mė mungon e kujtimi zgjatė gjithmonė dhe rastėsisht tė kam takuar (internet)...i folėm dy-tri fjalė, ti mė pėrshėndete dhe dhe qe ateher filloi dashuria jone, mė bėre tė ndiej dridhje tė lehta nėpėr tėrė trupin tim. Kur ti mė folje pėr tė ardhmen, nė zemrėn time ndieja ngrohtėsin e flakės qė u ndizte, por qė shumė shpejtė u shua, atė e ndiej edhe nė kėtė natė nė vetmi qė u mundova tė harroj me tėrė forcėn por sikur ti pėrsėri mė pėshpėritje, prit, prit, prit...!!!
Tė faleminderit pėr atė gjysmė premtimi...por ku mbeti sot! Tė faleminderit pėr buzėqeshjet e tua, pėr atė kohė qė e kalove me mua, por megjithatė ne kemi mėsuar shumė nga njėri-tjetri, por tė lutem kujto ato ditė kur e kalonim tėrė ditėn sė bashku. Kujto ato netė kur ne vetmin e netėve tė pafunda shkruaja kėngė pėr ty, pėr ty o engjulli im qė tė doja dhe mė doje. Tė dua! Po ti, a mė don? Nuk e di?
Dua tė takoj, t’i shpjegoj tė gjitha, por shkon gjatė dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesėn mė kryesore nuk mund t’a them. Ti je e vetmja oazė qė theje atė horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgėnjim qė unė gjeta ngushėllim, e sot po mbizotėron e kaluara jonė, unė nuk mundem tė jem i vetpėrmbajtur dhe do t’i lejojė vetes t’a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t’a gjejė veten.
Por mė nė fund duhet tė pajtohem me realitetin sa tė hidhur aq edhe tė rėndė, edhe pse jemi afėr e ndodhemi largė. Ne gusht do te shkojė nė Amerikė, nėse deri atėhere nuk ndodhė asgjė qė une tė ndėrroj mendjen, ngase tani jam dėshpruar shumė nė kėtė jetė, jeta ime pa ty nuk ka vlerė, tė lutem mendo edhe njėher pėr tė gjitha dhe besoj qė do tė kuptosh realitetin, e realiteti ėshtė se une tė dua me gjith zemėr, ti je dashuria e jetės sime, ne jemi tė lindur pėr njėri tjetrin, hapi syte dhe do tė shikosh se unė nuk jam I tillė siq mendojn ata njerėz qė na kanė ndarė, ta kam dėshmuar kėtė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme dhe do ta dėshmoj sėrish, por ti e di kėtė vet mė sė miri, ti mė njeh mė sė miri nė kėtė botė, ohh…une mund tė tė bėj tė lumtur nė kėtė jetė vogėlushe, do tė bėjė gjithqka vetėm qė ti tė jesh e lumtur pranė meje.
Do tė jem engjulli yt mbrojtės, do tė jem heroi yt, do tė jem dashuria jote pėrgjithmon.
Do tė shkojė ne Amerikė, qė tė provoj fatin tim, dua qė tė tejkaloj kėtė dėshprim gjigant qė mė ka kaplur nė kėtė vend, dua qė tė arrij diqka nė kėtė jetė, dhe shpresa e vetme qė mė mban gjallė ne kėtė jetė dhe qė mė detyron tė vazhdojė je ti dashuria ime, do tė luftojė pėr ty pėrgjithmon, nuk kam frikė as nga vdekja….
Kėshtu qė pa marrė parasysh veprimet e mia une gjithmon e lė dashurinė nė njė anė dhe jetėn e pėrditshme nė anėn tjetėr, por dashuria ėshtė gjithmon nė plan tė parė.
Do tė kthehem pėr ty vogėlushja ime, do tė kthehem qė tė jesh e imja pėrgjithmon, nėse ende tė kujtohet kjo ka qenė ėndrra jonė e pėrbashkėt pėr tė cilėn ėndėrronim qdo natė, e unė do ta bėjė kėtė ėndėrr realitet ngase tė dua o ylli im.
Koha po kalon, e ti ende mė mungon, por do tė vijė koha jonė, mos ki frikė, ngase dashuria e vėrtet gjithmon fiton qdo luftė, dhe gjėja qė mė mundon mė sė shumti ėshtė qė ti je verbuar nga fjalė tė njerzve qė tė folėn keq pėr mua e ato fjalė nuk janė aspak tė vėrteta dhe unė ta kam dėshmuar kėtė. Gjėja qka urrej mė sė shumti nė botė ėshtė dyftyrėsia, shpifjet e njerzve, gėnjeshtra dhe tradhtia. Edhe pse nuk kam besuar kurre se do tė mė ndodhe por shpifjet ma humbėn dashurinė, na ndanė njėher por kjo nuk do tė ndodhė mė, tė betohem, kurrė, dhe ata tė cilėt I bėnė kėto herėn e parė do tė pendohem qė kanė lindur. Do tė kthehem pėr ty vogėlushe, kur do tė mendosh se ėshtė fundi I botės unė do tė jem aty pėr tė treguar fillim e lumturisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Sat Jan 19, 2008 11:55 pm

Nuk e kam dit cka eshete dhimbje . Nuk e kam dit qe Dashuria mundet me dhimt aq shum e ka aq fuqi te madhe . Shum persona kan ne jeten time dhe shum i kam lendua ato .
Asnjehere me pare nuk e kam kuptu . Kan qene shum te cilet me kan lutur per dashuri,kan qajtun,kan qene te lenduar , por asnjehere nuk e kam ditun se sa shum dashuria dhemb. Nuk jam barazu me fjalet e tyre dhe te lotve , veq pa dije i kam shkelur.
Kur me thojshin se ndjejn dhimbje nga mbrendsia e cila dhibmje ngadal po i mbyt un gjithmon kam mendua qe eshte krejt ajo ren dhe Dashuria nuk te dhemb aq shum. E kam ditun qe askush nuk mund te jep krah por asnjehere nuk kam mundur ta kuptoj qe mundesh ta ndjesh at dhimbje.
Deri nje dit . Diten kur ti shkove . Ditet e para nuk kam ndjer aq dhimbje se kam pas shpres qe me kthehesh. Kam prit nga dita ne dit e kam besuar qe ke me mu kthye qe gjithmon me ke folur qe me don edhe un te kam besua. Eh nuk e kam mendua qe dashuria jote aq leht ka kalua e me ke harua. Nuk kam mendua qe nje jav e ndarjes ka me prish nje vit qe kemi kalua bashk . Por ty me nuk ishe . Nuk u ktheve dhe nisa ta kuptoj se krejt ka mabruar ne mes nesh. Atehere filloi shum te dhemb . Ndjeja dhimbje te madhe ne gjoks te cilen nuk mundesha me kontolu.
Ndjeja nje shprazetin ne mua dhe deshir te flakt e te madhe veq edhe njehere te te shoh edhe pse me nuk jam e jotja.
Eh qe tani kam nis te kuptoj krejt ato qe me kan folun qe dnejn dhimbje . Akush nuk mund ta kuptoj deri ati qe ti ndodh. kam ndjer dhimbje qe mbyt krejt ne mua , shbimje qe me qon veq ka vdekja , vdekje e nje trupi te vajze e ciles shpirti i ka vdekun kah moti. A cka eshte ai trup pa shpirt ? E vetmja qe me ndalouna isht dashuria e prinderve te mi e cila un kam qene e vetmja gje ne jeten e tyre e nuk kam mund at me ua mar. Kam qene te rezikoj veten dhe te jetoj ket jete pa ndjenja veq prinderit e mi te jen te gezuar.
Kam jetuar ne fer. Secila dit me ka nis me mendime tek ti e ka perfundua ne lot per ty. Kam humbur krejt deshiren per gjithcka ne jet. Kam dalun me shoqeri shum me kan folur qe me gjej ndonje qe mund te me ndihmoj e me te haru , por asnjeri nuk ka mundur te mendoj edhe tek ne mendje nuk mund te jem me ndonje tjeter . Te kam dashur vetem ty e cdo nat jam lutur per kthyerjen tende. Shpresa gjithmon ka qen ne mua shrpresa e cila linde cdo dit, a vdiste cdo mbremje per qe kam ditur qe edhe nje dit kaloi pa ty. Me ka mbetur krejt ajo lidhja me ty , e qeshura jote, buzet tua , duart tua , qe gjithmon me ke be te gezuar . Por kam shku perpara . Deri ne at dite kur te pash ty dhe at tjetren , deri ne diten e marteses . Erdha me te pa edhe pse ka dhimbt qe asnjehere perpara por e durova at dhimbje .
Ishe aq i bukur . Shiqova ne ftyren tende duke kerkua shenja te dhimbjeve por nuk i pash . Pash vetem te qeshur qe gruas tende i ndihmoje me dal nga keri . Qe deri tash kuptova qe mes nesh ka mar fund . kuptova qe me kur nuk do te jesh i imi . Ti tani i takon asaj , gruas e cila asnjehere nuk do te mund te te dashuroj siq te dashuroj une. Ne at mbremje krejt bota u bermbys ndjeja qe eshte fundi i botes dhe bi ne grop prej te ciles nuk ka kthim . Edhe vet nuk e kam dit se si e kam perjetu at dit , dhe gjith ditet tjera qe kam mendua ne ty dhe ne gruan tend , duke ditur qe tani asja ja jp krjet mua qe mi more qe un asnjehere me nuk do ti kem.
Por ja ende jetoj ende jam ketu , jetoj ne te kaluaren qaj per dashurin e shkruaj per ty ne njerin kush pa drejtesi me denoj me denim me vdekje edhe pse e di qe ti nuk ke me lexu ket leter ketu por ti edhe pse nuk je me mua gjithmon do te jesh ne zemren time .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   Sat Jan 19, 2008 11:55 pm

Ndoshta te kujtohem!

Gjithmon kur kaloj kah lumi me kujtohesh ti dhe koha me ty. Me kujtohen ditet e asaj dashurie qe tani ka humbur dhe ka mbetur vetem kujtimi.
Ateher ishim te lumtur, ishim shume te lumtur, por kjo nuk zgjati edhe aq shum dhe ti me tradhtove me tjetrin. U ndame!
Deri tani e pyesja veten? "Ēka kishte aj, qe mua me mungonte?", por nuk e gjeta pergjigjjen. Si duket fati na ndau se ti nuk dije ta ēmon dashurine time.
U ndame, kurse ti nuk me the as "mir u pafshime" nuk me the as "lamtumir". Ket ma pate borgj, apo jo? Ia pate borgj dashuris ton. Nuk e meritova nje ndarje tė tille.
Te kame pritur disa dit, disa jav ndoshta edhe disa muaj, por ti qe ke ate krenari aq te madhe nuk u ktheve dot.
Tash, tash akoma mendoj ne ty. Ndoshta akoma te dua, por te me kthehesh nuk do te pranoja. Ndoshta jam egoist per veten time, por me merre mendja se nje shanc tjeter nuk e meriton! Mendon se je e bukur, i ke te gjitha, por jo, jo aty ku esht bukuria duhet te jet edhe menquria, e kjo te mungon ty!
Ne fillim nuk mundesha te pajtohem me fatin qe u ndam. Mendoja se s`do te mundem te jetoj pa ty, por tani jam mesuar, dhe nga nje her i them vetes se kjo ishte me e mira per mua, se nuk e ke merituar dashurinė time kurr, dhe nuk e meriton te dashuron dikush ashtu si te desha une!
Veteme kur te permend dikush emrin tend me dridhet zemra. Kur me vjen ne mend, me vjen te qaj, dhe e pys veten "pse ka te till njerz, nuk din apo nuk duan qe tjetri t`i dashuroj qe tjetrit t“ja kthejn dashurin!?
Me thoshte nj i vjeter : "Dashurin duhet ta ruajsh sikur syt. Mund te jet e gjat sa jeta, e embel si mjalti por edhe e rend si vdekja. Kete duhesh ta ruajsh se s`te vje per ēdo dit. Kjo te ndodh nje her ne jet, vetem nje her. Esht si jeta, qe nese vdek ke humb, dhe mbetet vetem kujtimi aty!" Dhe tash e kuptoj porosin e tij.
E ty, te dhasht Zoti at qe e meriton!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tema Dashurie   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tema Dashurie
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forumi i Dashurisė :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: