ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 FTESE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: FTESE   Mon Dec 24, 2007 8:06 pm

FTESE

per pjesemarrje ne koncertin:

"Te festojme se bashku festen e vitit te ri"

31 dhjetor,2007 ora 20:00,Dollogozhdė

Ftoheni te merrni pjese ne manifestimin qe kete vite eshte hapi i dyte drejt nje
seri manifestimesh dhe festash te ketij lloj,me rastin e ndrrimit te viteve
2007-2008,i cili do te mbahet me daten 31/12/2007,duke filluar nga ora 20:00,ne
fushen sportive e shkolles fillore "Nuri Mazari"-Dollogozhdė.

Ideja e keti organizimi eshte shum e thjeshte,perderisa tek ne eshte me se
prezente arti,kultura dhe sidomos talenti,gjerat tjera gati zhvillohen vete,por
kane vetem pak nevoje per mbeshtetjen e dashamireve te artit.
Per kete arsyje ftohen antaret dhe vizitoret e www.dollogozhda.be

Pjesmarrja juaj eshte e mirepritur.

Ky koncert organizohet nga Rinia Dollogozhdare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Sat Dec 29, 2007 11:52 pm

me vjen shum kec por ne i kemi festat tona edhe si festojm por do te ishte ma mir te ishte bo ki koncert per bajram.po ne muslimanet i festojm festat e krishterve ma shum se ata .po kjo nuk esht faji i juaj po i dijetarve islam(apo oxhallarve) po inshalla do te vi nje koh qe te kutojm edhe ne rendesin e kesaj feste.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dollogozhdariNumri i postimeve : 8
Registration date : 17/10/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Sun Dec 30, 2007 4:15 am

Pershendetje,

Se pari ju oroj Festene Vitit te Ri, dhe ju prifte nje vit i mbare me begat dhe shum fat.
Une kam dasht te shkruj edhe ne nje tem tjeter ku Nedriti (se di a eshte Nedrit Koxhaxhiku apo dikush tjeter) kishte shkrujt nje artikull qe mos festohet festa e Vitit te Ri. Ai gjerat i lidhe me se tepermi me Krishtlindjet sesa me Festen e Vitit te Ri. Dhenja e dhuratave nga Nikolaus dhe stolisja e bredhit nuk behet per Vitin e Ri por per krishtlindjet. Dhe viti i ri nuk ka nis te kremtohet me lindjen e Krihtit, por me heret, nw vitin 153 para eres sone. Dita 31. Dhjetor, pra dita para nderrimit te viteve quhet SILVESTER rrjedh nga latinishtja SILVA qe do te thot MAL, dhe krejt fjala Silvester ka kuptimin NJERI MALI ... Ne Wikipedia e keni ne [url]http://de.wikipedia.org/wiki/Silvester [/url]"Der Vorname Silvester - von lateinisch silva, deutsch Wald - bedeutet übersetzt Waldmensch.". Festen e nderrimit te viteve ne janar ne fillim e kan festu Romaket, pra ne vitin 153 p.e.s., sepse me pare ndrrimi i viteve eshte bere ne 1 Mars. Ka edhe dicka qe te krishteret e festojne SILVESTER pra 31. Dhjetorn per shkak te vdekjes se Papa Silvester i cili ka vdek ne 31. Dhjetor te vitit 335 te eres sone.
Ndrrimin e viteve eshte bere para Krishtit, eshte bere para Pap Silvester, eshte bere para e para te tjereve. Prandaj per mendimin tim ndrrimi i viteve duhet te festohet.

Rinis Dollogozhdare ju uroj gjith te mirat, fat dhe lumturi ne vitin e ardhshem.
Une per fat sdo te jem ne kete fest ne Dollogozhde, qe kisha deshire te madhe me qene aty, por shpresoj qe vitin tjeter do jem atje

Pershendetje te gjithve

P.S.
Ndoshta edhe une e kam gabim, dhe cdo gje nese e kam gabim, jam i detyruar ta terhek prap dhe pa asnje hezitim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Sun Dec 30, 2007 5:49 pm

s.a. ti vella shum mir e ke shkruajtur kete histori por ajo esjte vetem nji shembull ndoshta eshte ashtu si e ke shkruajtur ti.por kur e ke shkruajtur se bredhin e stolisim, baba dimri sjell dhurata ekeshtu e bejn krishteret festojm vetem per krisht lindje ateher vellezerit tan pse e festojn apo ska lidhje me fen ajo ?.e 2 viti i ri eshte me sa e kam degju un nji dietar qe ka then se viti i ri eshte fest pagane. mua me vjen kec qe se festova bajramin ne vendlindje sa per vitin e ri as nuk e caj koken se ajo nuk eshte fest e islamit.dhe e 3 baba dimri e kam par nje film dokumentar qe e ka ber KOKA KOLA nje rekllam ne viti 1949 apo sme kujtohet tash dhe prej ater ka mbet ajo si baba dimer.qe dua te them se me ne ska lidhje .nuk e kam shkruar per thyerje apo ndonje qellim tjeter.u pershendes me selam mualejkum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: FTESE   Sun Dec 30, 2007 8:35 pm

dollogozhdari shkruajti:
Pershendetje,

Se pari ju oroj Festene Vitit te Ri, dhe ju prifte nje vit i mbare me begat dhe shum fat.
Une kam dasht te shkruj edhe ne nje tem tjeter ku Nedriti (se di a eshte Nedrit Koxhaxhiku apo dikush tjeter) kishte shkrujt nje artikull qe mos festohet festa e Vitit te Ri. Ai gjerat i lidhe me se tepermi me Krishtlindjet sesa me Festen e Vitit te Ri. Dhenja e dhuratave nga Nikolaus dhe stolisja e bredhit nuk behet per Vitin e Ri por per krishtlindjet. Dhe viti i ri nuk ka nis te kremtohet me lindjen e Krihtit, por me heret, nw vitin 153 para eres sone. Dita 31. Dhjetor, pra dita para nderrimit te viteve quhet SILVESTER rrjedh nga latinishtja SILVA qe do te thot MAL, dhe krejt fjala Silvester ka kuptimin NJERI MALI ... Ne Wikipedia e keni ne [url]http://de.wikipedia.org/wiki/Silvester [/url]"Der Vorname Silvester - von lateinisch silva, deutsch Wald - bedeutet übersetzt Waldmensch.". Festen e nderrimit te viteve ne janar ne fillim e kan festu Romaket, pra ne vitin 153 p.e.s., sepse me pare ndrrimi i viteve eshte bere ne 1 Mars. Ka edhe dicka qe te krishteret e festojne SILVESTER pra 31. Dhjetorn per shkak te vdekjes se Papa Silvester i cili ka vdek ne 31. Dhjetor te vitit 335 te eres sone.
Ndrrimin e viteve eshte bere para Krishtit, eshte bere para Pap Silvester, eshte bere para e para te tjereve. Prandaj per mendimin tim ndrrimi i viteve duhet te festohet.

Rinis Dollogozhdare ju uroj gjith te mirat, fat dhe lumturi ne vitin e ardhshem.
Une per fat sdo te jem ne kete fest ne Dollogozhde, qe kisha deshire te madhe me qene aty, por shpresoj qe vitin tjeter do jem atje

Pershendetje te gjithve

P.S.
Ndoshta edhe une e kam gabim, dhe cdo gje nese e kam gabim, jam i detyruar ta terhek prap dhe pa asnje hezitim

Tė falemenderoj shum pėr kėtė informacion,dhe me te vertet na vjen keq qe skeni mundesin te jeni ne vendlindje,nders un personalisht do bej cmos qe CD e koncertit de ta dergoj ne vendin ku jeton.Vetem se me shkruj ne privat edhe do rregulloemi.
Faleminderit serish edhe per fjalet tjera per rinin..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: FTESE   Sun Dec 30, 2007 8:45 pm

ardi shkruajti:
s.a. ti vella shum mir e ke shkruajtur kete histori por ajo esjte vetem nji shembull ndoshta eshte ashtu si e ke shkruajtur ti.por kur e ke shkruajtur se bredhin e stolisim, baba dimri sjell dhurata ekeshtu e bejn krishteret festojm vetem per krisht lindje ateher vellezerit tan pse e festojn apo ska lidhje me fen ajo ?.e 2 viti i ri eshte me sa e kam degju un nji dietar qe ka then se viti i ri eshte fest pagane. mua me vjen kec qe se festova bajramin ne vendlindje sa per vitin e ri as nuk e caj koken se ajo nuk eshte fest e islamit.dhe e 3 baba dimri e kam par nje film dokumentar qe e ka ber KOKA KOLA nje rekllam ne viti 1949 apo sme kujtohet tash dhe prej ater ka mbet ajo si baba dimer.qe dua te them se me ne ska lidhje .nuk e kam shkruar per thyerje apo ndonje qellim tjeter.u pershendes me selam mualejkum.


s.a

E para un nuk di si de te pergjigjen sepse nuk jam shum i informuar per ket gje..Mirepo do doja de ta thoja vetem disa sende per Koncertin qe do mbahet naten e vitit te ri.
Kete vit eshte hera e dyt qe mbahet ne Dollogozhde dicka e tille dhe e rall,keshtu qe qellim i par i RINISE DOLLOGOZHDARE qe e organizojn kete koncert eshte se behet ardhja e mergimtareve ne vendlinde dhe ne shenj respekti dhe mirnjohse ky koncert u dedikohet atyre duke mos arru se 4 persona ne vjet u jepen mirnjohje per kontributin e tyre ne Dollogozhde,keshtu qe me 31/12/ eshte nata e ndrrimit te motmoteve nuk kemi qka bejm kete e feston bota.Tani do te beja nje pytje : Ti me qar kalendari punon me 31/12 apo me 14/01 ( Ndrrimi i viteve sipas fejes islame) Keshtu qe me qe ne gjith boten festohet kjo gje eshte e pamundur ne Dollogozhde mos festohet se jemi nje PIK E VOGEL qe ne syrin e botes as nuk dukemi.
Ne e dim shum mire edhe e respektojm fejen tone mirepo tek ne eshte edhe dicka problem qe ta respektojm me shum fejen tek ne mungon KULTURA FETARE, mungon MESIMI FETAR ...Eshte realitet MUNGOJN ATA edhe kush te na msoe ne se si mund te drejtohemi duke lexu vet ??Lexo njer haj edhe dy her edhe te tretn ama shum ma ndryshe eshte kur dikush te ligjeron edhe te tregon fakte.:d
Ju faleminderit per mirkuptimin.Mbetē mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Sun Dec 30, 2007 9:42 pm

a ,s o vella i nderuar un te kuptoj . pergjigja ime eshte se te gjith bota shkon me kalendarin diellor .por nuk do te thot se ne te festojm festst e krishtere apo pagane dhe ti e ke shkruajtur se nuk ka kultura fetare ke ne ,po kjo festa e vitit te ri si u beka nji mobilizim i till .un nuk jam kundra festivallit po kjo do te mbese tradit mbrapa se femijet do thon per vitin e ri e jo per bajram. un personalisht jam ne mergim dhe ketu ne mergim shyqyr zotit jan rinia me shum te interesum mbas fes. un vjet isha te ne dhe e pash se si u festu me babadimrin eshte nji aktivitet i mir por jo ne at menyr.se ne maqedonivetem shqiptaret e stuges e festojn nji gje te til e kam llafin per baba dimrin.nuk esht e sakt se festoet ne te gjith boten.p sh feja islame nuk e njeh nje gje te till.ah se dumi ne ta festom ajo esht gje tjeter.ka shum per te then per ket fest po ta lom me kac . u vetz e kam festu kur kam qen i vogel ama se kam dit rendesin dhe paska qen nje gje e kot.po inshalla do behet tradit te festohet bajrami e jo viti i rite pershendes me pershendetjen e xhennetit selam.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dollogozhdariNumri i postimeve : 8
Registration date : 17/10/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Mon Dec 31, 2007 2:34 pm

Pershendetje,

Une nuk e di se si ti ARDI e lidh festen e nderrimit te viteve me festat e krishtere, kur nderrimi i viteve eshte bere shum me heret se krishterizmi dhe islamizmi. Ti me siguri emrin e ke ARDIAN, dhe besoj se e din fort mire se kush kan qene ARDIANET, kta ka qene nje fis ILIR, qe ne prej ketyre fiseve e kemi prejardhjen, ku nderrimin e vitit te ri e kan festu edhe ato, ku ILIRIET nuk kan qene as te krishtere e as musliman.
Se pari njeri duhet te jete Shqiptar e pastaj musliman. Se ne nuk n alidh as gjak e as fare me arabet, por vetem nje besim qe e kemi te perbashket.
Une mendoj edhe dicka tjeter, sepse mjaft u kemi dhene te tjereve traditat tona ,duke i lene ato anash, nisur edhe nga veshjet tradicionale shqiptare qe i ka pas treva e Struges, ku ato veshje tash i mbajne maqedonet, dhe kemi pranu FEREXHETE arabe. Pra edhe njehere se pari duhet me qene shqiptar e ptastaj musliman.
Mos me merrni per te pa fe, por jam njeri qe i respektoj vyrtytet e fese islame, dhe nuk jam kunder ketyre, por ua them se zemra me teper me qan per SHQIPTARI sesa per ARABI.

Pershendetje dhe pa keqkuptime

P.S.
Argent, te flm shume per mundesine tende me me ofrove per CD. Ju uroj sukse dhe argetim te kendshem te gjitheve ne Dollogozhde
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Mon Dec 31, 2007 2:58 pm

te pershendes ty dollogozhrar patriot.se pari e ke shkrujt se iliret kan qen pa fe .dhe si mbas teje duet ene ne tash te jemi pa fe .e2-ta maqedonasve u a kemi mar ne veshjen jo ato neve se si dalin motrat tona neper strug sdalin as maqedonasit apo naper dasma .shqipetaret me arapet nuk kan ndermjet veti kurxho vetem se besimin e njejt,po kur vjen dicka per fe neve na duket e prapambetur.po ne rase nuk ke dijeni per fe me gjith qef te jap pergjigje ato qe kam dieni natyrisht.baba dimri ti shoku i dashur e festojn katoliket apo jodhe me 31 dhjetor ku do te festoet? apo ajo ska lidhje.sa per emrin eshte vertet se e kam prej ilirve.posi mbas teje ma mir ta kem Migjen,Gjergj,Nikoll.? sa per ferexhenta tregoj un se ne fe osht e lejume fytyra te jet e celur po kjo osht tem qeter dhe kjo shumicesh ton nuk i intereson,po po te kesh interes te tregoj me gjith qef.po e theksoj qe e kam shkrujt ma lart se nuk kam kundra koncertit kurgjo dhe me behet qefi per keshtu aktivitetepo jo ne festat e KAURRVE.te pershendes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dollogozhdariNumri i postimeve : 8
Registration date : 17/10/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Mon Dec 31, 2007 4:13 pm

Une pik se pari nuk te thash se iliret kan qene te pa fe, por thash qe nuk kan qene as te krishtere e as muslimane, dhe nga ketu nukd do te thote se ata kane qene te pafe (keq kuptim i yti eshte ky). Sipas teje budistet jane te pa fe, sepse nuk besonkan ne krishterizem dhe silamizem!!!
Ti me keqkuptonne cdo shkrim timin, se une ne shkrimin e pare thash qe NIKOLAUS (BABA I DIMRIT) dhe festat e KRISHTLINDJEVE dhe DHURATAT nuk kane aspak te perbashket me VITIN E RI. Kjo duhet te kuptohet!!!
E sa per veshjet se cka na kan marre maqedonet, shfleto me teper dhe mos shiko 2 a 3 vjete prapa, por te pakten edhe ca dekanda me large, apo te pakten shko ne trevat tjera shqiptare si p.sh. Kercove, dhe shikoj se cfar veshje kane ato (por besojs e me siguri KARRKA do i quajsh sepse sdallojne me veshjene e maqdonkave te Struges)

Pershendetje dhe pa keqkuptime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Mon Dec 31, 2007 6:26 pm

o t shoku un te kupoj shum bukur ti po ti nuk me kupton mue. 1.nikolausi osht qeter baba dimri osht qeter qe quet santa klaus.po ne i thomi baba dimri.dhe se dhurata dhuroen vetem per krishtlidjet qe thoen.dhe ne kohen e ilirve as qe ka pas baba dimer.sipas nje film dokumetar qe e kam pa un ne nje program gjerman baba dimrin e ka be reklam KOKA KOLLA ne vitet 40-50-ta dh e ne kohen e ilirve ka pas krishter dhe pagan(pa fe).per veshjen neve te shkrujta ma lart se si veshemi ne nuk ka nevoj te diskutujm mo at ceshtje,se i kimi kalu maqedonsit(KAURRET).edhe ket pse ateher se un nuk jom ne vendlindje po vjet isha me qre thoe tes se ska lidhje baba dimri dhe dhuratat-pse shperndaen sot naper fshatrat tona????????kalofsh bukur .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dollogozhdariNumri i postimeve : 8
Registration date : 17/10/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Tue Jan 01, 2008 2:53 pm

Nejse shof se keni shum pak njohuri, dhe beni fanatizmin ne forum, se Nikolaus dhe Santa Claus eshte nje zotri, qe ta japi linkun dhe shiko me teper, ta jap edhe ne gjuhen gjermani se qenke jasht ne vendet gjermanofolse, http://de.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus, po ashtu edhe ne anglisht: http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus
Nje sqarim per te tjeret, Santa Claus (engl. für „Sankt Nikolaus“), ne shqip do te thote Shen Nikolausi, dhe ky Nikolaus nuk ka te beje me Vitin e Ri. Dhe per se ne i shperndajme dhuratat per vitin e ri, kjo ndodh vetem te ne, se ne vendet tjera evropiane (te krishtere) nuk dhurohen dhurata per Vitin e Ri por per Krishtlindjet, pra ky eshte keqinterpretim qe e bejme ne!!! Pra NIKOLAUS = SANTA CLAUS = BABA DIMER, dhe ky edhe njehere e them qe ska te beje me VITIN E RI

Pershendetje dhe pa keqkuptime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Tue Jan 01, 2008 5:04 pm

eshte e vertet se kam pak njohuri per fet krishterepo shyqyr zotit per fen time dhe tenden kam pak me shum po ti shoku si shum te interesonka feja e qafirave.po ene bredhi apo (pisha)nuk ka lidhje me vitin e ri po ne 80%ke te e kan neper shtepi.po ska lidhje edhe njeher per te fundit her.ne kimi 2 festa vjetore dhe 1cdo jav (te gjuman)dhe te tjerat nuk jan tonat,muhammedi s.a.v.s ka then kush i perngjan nje populli eshte prej tyre.
zoti na rujt.te krishteret i shpernda baba dimri dhuratat po ke ne kush i shperndau bre shoku.kujt i perngjan ajo ?eshof qe esht e kot po kalofsh mir shoku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dollogozhdariNumri i postimeve : 8
Registration date : 17/10/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Tue Jan 01, 2008 7:54 pm

Or ti djal, me duket se me keqkupton, dhe lexoj shkrimet e mia me larte. Une thash se gjerat po i ngaterron, sepse krishtlindjet me vitin e ri jane dy gjera te ndryshme, dhe skane te perbashket asgje ... Dhe mua sme intereson fare se kush ku beson, sepse si cdo njeri ne rruzullin tokesor ka te drejte te besoj diku, edhe une besoj dhe jam besimtar i fese qe je edhe ti.
E sa per bredhin dhe dhuratat eshte prap dicka tjeter, sepse stolisja e bredhit dhe shperndarja e dhuartave (per krishtlidnje, te ne behen per vitin e ri) nga babi i dimrit vjen nga te krishteret, por se si e shfrytezojme ne kete eshte ne pergjegjesine tone. A sa per festimin e vitit te ri, kjo ska te beje me te krishteret, dhe as me Nikolaus, as me Sant Claus, as me Shen Klaus, e as me Baba Dimrin.
Edhe nese une apo dikush tjeter ka njohuri te pergjithshme sdo te thote se une nuk jam besimtar i fese islame, nuk do te thote qe une jam kundra fese islame, por perkundrazi, une mundem te bej dallimet dhe te dalloj te bardhen nga e zeza.
Dhe ne fund varet nga cili eshte e kote.
DIJA NUK KA FUND

Pershendetje dhe besoj qe mos me keqkuptosh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Tue Jan 01, 2008 10:28 pm

he he he ti me ben shum per te qesh. or ti shiptar shqip jam tu te shkrujt .nuk ka lidhje se si e efeston para apo mbrapa 3-4 dit a e feston njejt si kaurret.dhe ne qofte se do ta dish se e shof se nuk e ditke baba dimri santa klausi santa mausi santa kikiriku nuk kan lidhje me festat tona.e ritheksoj se nuk kam kundra koncerteve apo manifestimeve ku bashkohe njerzit por jam kundra asaj qe e shef ti dhe shum qer njerz si puna jot per fat te kec dhenien e dhuratave prej baba dimrit dhe ne rase ti e shef se ska lidhje ajo me krishterizmin ater un e shof se ka dhe ka shum njerz si mendimi i im dhe jam shum i bindur se sjam i vetem per ket mendimpo se sdumi ta themi te verteteneshte qeter send na duket fanatike.dhe kjo eshte shum von tash po inshalla ne keti moti mos perseritet po te organizoet per bajram nje gje e till per femit vetem jo me babadimer.ti mundoesh te bejsh dallim po un e shof se e ke gabim se si e bon tej dallimin ndoshta e kam gabim po koha do ta tregoe te vertete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dollogozhdariNumri i postimeve : 8
Registration date : 17/10/2007

MesazhTitulli: Re: FTESE   Wed Jan 02, 2008 2:29 am

Nejse spo mundoem me ta mbush mendejen, dhe e shof qe ti spo kuptom se ku desha me dal une e ku del ti ... PSE e ngaterron ti BABA DIMRIN me vitin e ri ajo eshte pune tjeter, por keto skan te perbashket asgje ... Ne asnje vend ne bote nuk dhurohen DHURATA per Vitin e Ri nga Baba Dimri o njeri, por i dhurojne per Kristlindjet. Shiko atje ku jeton se kur dhurohen, nese nuk shikon te pakten pyet, e nese nuk deshiron te pyesesh atehere degjo, e nese nuk degjon atehere me vjen keq per ty. Ti i ngaterrove gjerat vet zotri duke me permend jo Nikolaus jo Santa Claus jo Coca Cola jo njeren e jo tjetern kur keto te gjitha jane NJE.
Une jam pro organizimit te ketyre manifestimeve dhe dhenje se dhuratave per festat e Bajramit, do te ishte edhe shum me mire qe femijet te gezohen dhe ne Festen e Pavarsise se Shqiperise, edhe ne Festen e Dites se RRapit (qe do te nbesi trdite ne Dollogozhde), apo ku ta di une se sa e sa festa tjera ka, Se nuk ka gezim me te madh qe te gezosh te gjithe femijet ne menyre kolektive, se Femija gezohet me nje karamele dhe jo me me dicka tjeter!
Do te pyes edhe nje gje, me cilin kalndar e feston Ditelindjen tende, me te diellit (gregorian), apo me te henes (islam)?

PErshendetje

P.S.
Rradhen tjeter me shkruaj me Fakte per Vitin e Ri se pse u takon te Krishtereve, e jo Muslimaneve, Budisteve, apo ku ta di une se sa e sa Fe tjera ka ne Rruzullin tokesor!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: FTESE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FTESE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: