ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gėzuar festen kurban bajramit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Gėzuar festen kurban bajramit   Wed Dec 19, 2007 10:46 pmNe emer te allahut,meshiruesit,meshirberesit

Te dashur motra e vellezer te besimit islam,ju urojme festen e Kurban Bajramit te gjithe besimtarve islame shqiptare ,kudo ku ata jetojne e punojne,ne cdo cep te botes ,por dhe ne vendelindje.Qofte per ju nje dite gezimi,paqeje e humanizmi.Me te vertet te dhame ty shume te mira,prandaj te fal dhe prej kurban per hire te zotit e ska lishim se urejtesi yt eshte Fest e madhe Kurban Bajrami.
Per kete feste fetare duhet ti bashkangjitur njerezimi i vogel e i madh,pleq e te rinj,qytetar e fshatar.
Festa fillon prej dites Arife nje dit para se te fillon Bajrami per pergatitje familjare per nje ushqim te mbas mengjezit.
Me pas festa fillon qysh ne mengjez kur xhematet bashk me imamin falin mengjezin dhe bajrami dhe me tutje festa vazhdon me pershendetjen e njerezve dhe brenda ne familje njeri me tjetrin urojn festen e bajramit.
Ulen han sajllėn (mengjezin) qe kan pregatit familja.Ata te cilet e kan pregatit ushqimin per dit te caktuar zoti i shperblen me dhurata te vlefshme ne 2 jetet per kete jete respekt dhe nder familjare per jeten e ahiretit shperblim xhenet.Per hire qe orenton familja ne rruge te drejte humane apo human njerzore fetare dhe kombetare me tradit qe i ka vendi yne ne trojet tona shekullore.
Kurbani ne keto dite eshte me fene islame Vaxhib=falja e bajramit gjinise mashkullore ne xhami eshte Vaxhib dhe manifestimi apo kryrja e Haxhit ne Meqe eshte farze pse eshte kryerja e farzit te 5 te farzeve te islamit.
Keta kushte e vlerson festen e bajramit 3 dit qe e mbajm ne,kurse ne politet fillon prej dites qe hicen teqbiret prej dites arife ne kohen qe falim sabahun mbas farzit hicen teqbiret prej te Merkurren e deri te Djellen ne vaktin e Iqindise.
23=farze kurse falja farze teqbire vaxhib teqbiri eshte ki allahu ekber allahu ekber na ilahe ile llahu vallahu ekber allahu ekber velilahilehamde.
Kurban Bajrami ėshtė festė e gėzimit qė pėrsėritet kah mot. Me rastin e kėsaj dite, le t’i lutemi Zotit tė Madhėruar, qė tė na drejtojė e tė na forcojė besimin nė Tė, e tė na ruajė nga tė ligat! Na udhėzo o Zot nė rrugėn e drejtė, e shtona dashuri e vėllazėri midis nesh, pėr tė mirėn e fesė e tė kombit!
Jepni se do tju jepet.Edhe nje here gezuar dhe me fat Kurban Bajramin.

Me respekt per te gjithe ju.

Argent Alasani


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Dec 20, 2007 1:30 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Gėzuar festen kurban bajramit   Thu Dec 20, 2007 12:18 pm


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Gėzuar festen kurban bajramit   Thu Dec 20, 2007 12:19 pmMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Gėzuar festen kurban bajramit   Thu Dec 20, 2007 12:23 pm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gėzuar festen kurban bajramit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gėzuar festen kurban bajramit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !
» Mentor Thaqi:URIME DHE GĖZUAR DITĖLINDJEN VLERĖ, O MBESA IME PLOT VLERĖ!
» GĖZUAR VLLA DITĖLINDJEN TĖNDE
» Lekė Mrijaj: Gėzuar ditėlindjen Adelina
» Kėze (Kozeta) Zylo: Nga i kryqėzuar nė Mėmėdhe, sot i ringjallur me kėngėt e tij nė Diasporė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: