ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Drejtimi i manifestimit te festes se kurban bajramit ne Doll

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Drejtimi i manifestimit te festes se kurban bajramit ne Doll   Tue Dec 18, 2007 12:18 am

Nė fshatin Dollogozhdė me shekuj tė tėra fillon me ardhjen e fshatareve nė xhami gjisem ore para sabahit.Imami( hoxha) lexon mukabele kurse muezini thret ezanin ndersa xhematet hyn ne xhami.Se pari falet sabahu bashk me imamin me pas imami hip nė qursi dhe tregon vajzė pėr diten qe festohet.Pasi qe vajza e treguar mbaron nga Imami me pas falet bajrami,lexohet hitbja dhe behet lutja e bajramit.Me pas xhematit,imami ua uron festen e bajramit pjesmarresve dhe mergimtareve.
Pas mbarimit te faljes se bajramit,xhemati pershendet imamin ne vend te imamit nisin te dalin prej xhamie.Para xhamis e hapin shėrveten kėshilltaret e Xhamis per te mbledhur disa te holla per mirbatjen e xhamise.
Me tutje si tradit fetare tash mė imami bashk me pjesmarrsit ne xhami shkojn tek varrezat ku lexohet jasini dhe bejn disa lutje per shpirtrat e merhumave.
Pas lutjeve xhematet kthehen neper shtepit e veta,kush ther kurban e kush nuk ther ata pershendeten per Festen me te afermit ne shtepi dhe han mengjezin e bajramit.
Me pas fillon vizitat ne familje,ku burrat e fisave pershendesin me vizitat e tyre neper cdo shtepi te fisit te tyre,grat po ashtu bejn vizitat e tyre neper komshi dhe neper te afermit e tyre edhe te rinj dalin neper rruget e fshatit duke u pershendetur dhe uruar festen e madhe te kurban Bajramit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Drejtimi i manifestimit te festes se kurban bajramit ne Doll
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: