ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 FESTA E VITIT TE RI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
nedritNumri i postimeve : 12
Registration date : 07/12/2007

MesazhTitulli: FESTA E VITIT TE RI   Mon Dec 17, 2007 5:42 pm

s.a
Jemi ne prag te disa diteve kur shum njerez po presin nje nate per tu gezuar saqe duket shum qarte se njerzit kan fillu pergatitjet e tyre per kete nate qe ndoshta fatkesesisht shum kushi e konsideron si nate te shejnt.
Ajo qe me habit eshte kur edhe muslimanet i shef duke u pergatitur per mirepritjen e kesaj feste "Festen e Lindjes se Krishtit"apo"fesa e Vitit te Ri"
Ne keto dite shitoret e muslimaneve thujse kan fillu te mos dallohen nga ata te krishtereve ne to verehen fotografi nga"Baba Dimri"apo"Baba Gjyshi Vitit Ri"neper rrug mund te verehen persona te veshur me rroba te Baba Dimrit te cilet ndajn dhurata saqe shum persona bejn fotografi me te si kujtim ne jeten e tyre etj etj nga ana tjeter restorantet hotelet ne kete nate thuajse jan perplot me njerez te cilet presin naten e Vitit te Ri duke ndegjuar muzike ne disa raste edhe duke pire pije alooolike etj...ndersa personat qe kan vendos te e festojn kete nate ne shtepit e tyre blejn pije te ndryshme embelsira ushqime te llojllojshme vetem e vetem per ta festu dhe per tu gezu ne kete nate qe fatekeqesisht kur eshte ndonje feste islame thuajse jan ne gjum.
Sidoqeft ajo cka na intereson ketu eshte te flasim dicka per FESTEN E KRISHTIT apo VITIN E RI.
Nese kerkojm te shohim se prej kur daton kjo feste ne historin njerezore do te gjejm se kjo fest ka preardhje pagane burimi i se ciles daton qysh para 4000 vjeteve dmth 2000 vjet para eres sone ne Babiloni Azi.
Babilonasit e vjeter te njohtur pagan kane pasur besime te ndryshme nder me te njohturat besmi ne diellin si zot besimi ne ujtin si zot etj etj.Perandoria romake ne ate koh dhe deri von e ka festu kete fest si"Festa e diellit te pa mposhtur" ata kan besu se ne kete dit dielli e ka ditelindjen saqe jan te njohtura edhe menyrat e festimit te kesaj feste qysh ateher pra qysh 2000 vjet para eres sone psh nder menyrat e festimit te kesaj feste ka qen se ata i pezullonin punet tregtin e pezullonin gati teresisht shtepit i zbukuronin me pisha shkembenin dhurata njeri tjeterit beni vizita me nje fjal gezoheshin dhe argetoheshin sipas besimeve te tyre.
Historianet tregojn me gjeresisht per shkaqet e gezimit ne kete feste ne mes tjerash thon se popujt pagan besonin diellin si zot dhe kur ditet shkurtoheshin ata mendonin se zoti eshte i semure dhe porsa ditet fillonin te zgjaten(dmth mbas 21 dhjetorit)ata gezoheshin duke menduar se Dielli-zot eshte duke u sheruar dhe per kete ata festonin kete fest nje jav te plot nga 25 dhjetori deri ne 1 janar.
Ata kete fest e festonin aq shum sepse per to kjo ishte dicka e vlefshme duke e menduar si date e ditelindjes se diellit dhe nder besimiet e tyre ishte se :Kush eshte i lumtur ne kete nat do te jet i lumtur tere vitin....qe fatekeqesisht sot nje besmim te till kan edhe shum musliman qe se njojin fen e paster te tyre.
Pra 25 dhjetori te romaket e vjeter ishte Ditelinjda e diellit sipas mendimit dhe besimeve te tyre.
Mirepo me von me perhapjen e fese krishtere ne perandorin romake kur shum persona pranuan fene krishtere kjo feste fillon te festohet edhe te krishteret edhe ate vetem duke ja nderru emrin nga "Dita e te pa Mposhturit"pra diellit ne "Ditelindja e Krishtit" pra data si dat mbetet e njet vetem se besimi ndryshon.Pra nga ketu kjo feste fillon te njohet si festa e Lindjes te Krishtit(Isaut a.s)qe ne realitet nuk ka kurr far baze per kete sepse edhe vete biblen nese e marrin prej fillimi deri ne fund nuk hasim askundi te permendet datelindja e Krishtit(Isaut a.s)pervec kesaj historianet vertetojn se krishteret e asaj kohe dmth deri ne viten 300 para eres sone(tre shekuj pas eres sone)nuk e kan festuar kete fest asapk bile ajo qe eshte edhe me se e vertet se as vet Krishti nuk e ka festu kete fest asnjeher.
Andaj festa e romakeve te vjeter qe sot quhet festa e Krishlindjeve apo festa e Vitit te Ri fest Zyrtare u be ne perandorin romake mbas shekullit te katert bile thuhet gjat periudhes te perandorit romak Justinian.
pastaj lindja e Isaut a.s Krishtit nuk dihet sakt jo rastesisht edhe kishtat e festojn ndryshe ajo e lindjes e feston ne 6 janar ndersa ajo e perendimit me 25 dhjetor keshtu shum shum fakte tregojn se kjo feste eshte pagane te cilen me von fillojn ta festojn krishteret ngase ne ate koh rol te vecant ka luajtur perandoria romake dhe perandoret e saj.
Psh nese e shohim bredhin pishen te romaket e vjeter do te gjejm se ka pas prej tyre qe e kan adhuru disa kan shpresu ne sjellejn e dobive te pishes si peme qe nuk i bjen gjethet gjithnje e gjall etj etj ndersa te krishteret pisha mbetet si te romaket vetem se keta zevendesohet me besme te tjera nder to ata besojn se pisha eshte njelloj peme qe te sjell fat ne shtepi tere vitin saqe gjermanet kete lloj peme deri ne shek e katert e quajten Pema e xhennetit dhe mbas shek te katert ja nderruan emrin dhe filluan ta qaujn pema e krishtit...poashtu zbukurimet i pishes te romaket ka simbolizu diellim qe shenderrit me topa te ngjyrave te ndryshme ndersa te krishteret besohet se zbukurimi i pishes me ngjyra te ndryshme simbolizon Krishtin kinse ai ka sakrifikuar veten per njerezit qe vin pas tij dmth per larjen e mekateve.
Ose baba dimri(baba gjyshi)qe njihet si peshkop me emrin Shen Nikollas (e qe me von njihet edhe me emrin Novey)qe ka kuptimnin i fort i fuqishem dhe person qe shperndan dhurata nen pisha etj etj..per te cilin edhe vet keshilli i dyte i vatikanit zyrtarisht pohoi qe kurr nuk ka ekzistuar ndonjeher peshkop katolik me emrin Nikollas saqe vatikani dyte pranoi se legjendet te cilit jan atribuar keti personi nuk kane origjine krishtere dhe se ka mundesi te ken ardhe nga traditat pagane.
po sidofoft figura Shen Nikolasit ne shum vende vleresohet lart ai shfaqet si njeri i vjeter i gjat me mjeker me flok te bardha i veshur si nje peshkop katolik me shkop(pra njelloj sikur qe ka pas persona te till ne perandorin romake qe kan sundu njerezit)dhe fatekeqesisht nje gje te ketill po verehet sot edhe te ne muslimanet??

dhe se fundi un u mundova te jap nje pasqyr te shkurter rreth vitit te ri pishes dhe baba dimrit andaj kujt i intereson me shum le tu kethehet disa librave nga te cilat kam marr un si encilopedia britaneze enciklopedia boterore libri i folklorit te krishtlindjeve historia e romes dhe disa librave te tjeter dhe disa shenime i kam mar nga disa veb faqe nga interneti.

mbas kesaj parashtrohet pyetja a ju takon muslimaneve ta festojn kete fest?
cka ka te bej kjo fest me muslimanet?
dhe a na lejohet ne te festojn festat e kafirave?
pejgamberi a.s ka then kush i perngjan nje populli eshte prej tyre.
s.a
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BujarMNumri i postimeve : 141
Registration date : 25/01/2007

MesazhTitulli: Re: FESTA E VITIT TE RI   Wed Dec 19, 2007 3:13 pm

...


Edituar pėr herė tė fundit nga BujarM nė Sat Aug 30, 2008 7:25 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ardiNumri i postimeve : 8
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: FESTA E VITIT TE RI   Sun Dec 30, 2007 6:06 pm

s .a at cka e ka shkruajtur vellau nedrit eshte shum e qart po lum aj qe e kupton .eshte shum e thjesht e bardha e bardh e zeza e zez.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: FESTA E VITIT TE RI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FESTA E VITIT TE RI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bale Beka:Festohet perfundimi i vitit shkollor
» Suzana Kuqi: Shen Valentini - Festa e te dashuruarve
» Besnik Dizdari: 28 vėllimet e veprės sė Dr. Samimit dhe njė traktat sportiv i vitit 1935
» Beka: 24 raste tė vetėvrasjeve nė gjashtėmujorin e parė tė vitit 2010
» Gani Qarri:Ēlirimi i Shkupit dhe ngritja e Flamurit Kombėtar nga Bajram Daklani mė 12 gusht tė vitit 1912

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: