ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Qielli i erresuar leshon fjollat e para te bores ne Dollogoz

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Qielli i erresuar leshon fjollat e para te bores ne Dollogoz   Sun Oct 21, 2007 12:51 am

Ne mbremjen e se Shtunes pra me 20.10.2007,qielli i erresuar leshon perden e bardhe mbi Dollogozhde.
Edhe pse temperaturat gjat ketyre diteve vjeshtore kan qene gjat dites deri ne 5 Grad,ndersa gjat mbremjeve 2 grad,ne mbremjen e se Shtunes ato zbresin deri ne 0 grad duke sjell si perfundim boren e par per ket dimer te vitit 2007/08.
Edhe pse gjat veres 2007 u hasem ne krize te madhe te furnizimit te ujit per arsye se gjat dimrit pergjat periudhes 2006/07 nuk ra debore,shpresojm se ky vit nuk do e ndjek vitin e kaluar mirepo ashtu sic ne mbremjen e se shtunes do e shoqeroje deri ne mbarimin e Dimrit.Prej te gjitha vendbanimeve per rreth Dollogozhda eshte mesi me i ngofte.Ne veri mbrohet nga mali Karaorman,prej eres se Veriut qe sjell lumi Sateska mbrohet nga Krasta,kurse prej ererave te perendimit e mbron Zabeli i Beut. Eshte e vertet se bora e pare ne ultesiren e Struges shkrihet ne Dollogozhde.Ne te dale prej fshatit Zhepin aty ku eshte krasta me e ulet ose ku mbaron krasta rritet nje fik i eger dhe aty bora shkrin e para,banoret e Dollogozhdes thuhen se kete cop vend e rrahin ererat e ngrofta te Jugut. Ne rritjen e drunjve ne mal si me te rreshurat e shiut dhe bores disa vite me radh burimi i Dollogozhdes qe rrjedh ne fund te krastes rrjedh pak uje qe nuk mjafton as per furnizim e e fshatit me uje per pije,edhe pse me pare nga ky burim eshte vaditur toka pjellore e fshatit.Kjo ndikon ne mikrokrimen e Dollogozhdes. Me te vjetrit shpjegojne se me pare ne male ka rene mbi 2 m bore dhe atehere burimi ka pasur mbi 10 vija dhe ka punuar dhe mulliri i fshatit."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Qielli i erresuar leshon fjollat e para te bores ne Dollogoz
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Me para tė shtetit shėtitje nė Paris (Foto)
» Sipas serbėve, Flamuri ynė para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjė njė kryq
» POLICI MUHAMET MITAT LATIFI ME DETYRĖ NĖ GJILAN PARA LUFTE DHE MBAS LUFTE, KERCNON ME POROSI
» Kronologjia e ngjarjeve qė nga vitet 600 para Krishtit deri mė sot
» Mentor Thaqi:P-PS (Para-PostSkriptum): Kur tė ndiqet miza nė primje, cili i arritjes nuk ėshtė fort i lavdueshėm!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: