ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 "11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: "11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!   Wed Jul 11, 2007 9:24 pm

"11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!
"Linda Pėr Mos Vdekur Kurrė"

Njė Krisje qe ende nuk eshte zbuluar thelbi i saj...
Nje krisje qe ende nuk mund te harrohet...
Nje krisje qe ende diskutimi spo merr fund...
Nje krisje qe ende trondit Strugen Dhe Rrethinen...
Nje Krisje Qe Sot I Mbush 2 Vjet....
Nuri Mazari ishte figura me e shquar qe ndonjeher ka pas Struga se bashku me rrethinen,Ishte njeriu i vetem te cilit fjala nuk i kethehej nga asnje figur tjeter me te larte..ishte Nuriu me te cilin krenoheshte e gjithe Struga per veprat e tij.
Sot ai i mbush 2 Vjet Nga Vdekja tragjike e 11 Korrikut Dita e Hėnė ora 8.25
Me rastin e perkujtimit te tij gjat ores 11 te dites dita e marte u ben disa homazhe pran bustit te tij ne qender te fshatit ne te cilen moren pjes Kryetari i veteraneve Z.Fazli Veliu,Kryetari i Struges Z.Ramiz Merko,Shok nga lufta,mysafir nga rajoni dhe bashkfshataret nga Dollogozhda,pas mbarimit te homazheve ne Bustin e tij ne qender te fshatit ,familja e te ndjerit prisnin pran varrit te tij mbi te cilen te gjithe ata pjesmarres qe ishin ne homazhet ne qender te fshatit moren rrugen per te varri i tij po ashtu edhe atje u nderuar nga pjesmarrsit te cilet venduan kurora dhe lule mbi varrin e tij.
Ne ket pjesmarrje mer fjalen Kr.Fazli Veliu ( kryetar i veteraneve te luftes) i cilen perkujton ngjarjen e Nuri Mazarit dhe shpreh ne emer te veteraneve te luftes ngushllimet e tij ndaj familjes se nderuar Mazari.
Pas homazheve edhe ne varrin e tij familja Mazari hap dyert per ta nderuar edhe ne shtepin e tij ne vendlindjen e tij.
Po ashtu komuna e Struges ne bashkpunim me shoqaten e veteraneve ne oren 19.00 gjat mbremjes mban nje tubim ne pallatin e kultures ne Struge.
Kete manifestim e nderon po ashtu edhe ShKA "Besa" te cilet kan pregatit enkas nje motiv vallesh per permbledhjen e biografis se Nuri Mazarit,nuk do lem anash edhe Valet e Liqenit te Ladorishtes te cilen kenduan nje kenge patriotike dhe SHKA "SHPRESA" Veleshte te cilet po ashtu nderuan figuren e shenjte te Nuri Mazarit.
Ne tubim marrin fjalen : Vejusha e Nuri Mazari,Vlora Mazari e cila falimenderon pjesmarrsit per ngushlimet e tyre, po ashtu merr fjalen Z.Ali Ahmeti (Kryetar i BDI) ,Kr.Fazli Veli,Kr.Ramiz Merko Dhe disa te pranishem.

Busti Ne Struge....

"Ne pregatisim edhe nje bust tjeter ne qender te Struges ku presim dita dites vendosjen e saj"
Keto ishin fjalet e Z.Fazli Veliu (kryetar i veteraneve te Struges) i cili shprehu vullnetin e tij..
Mirepo ku do qe te ket tubime ose dicka tjeter per deshmoret e kombit kur vjen ne shprehje ceshtja e Nuri Mazarit te gjith heshtin edhe nuk mundoen qe ta zbardhin sa me shpejt vrasjen e tij dhe te vendoset Busti i tij me vendin e pregatitur nga gjat kohe ne qender te Struges,po gjithmon presin dita dites me ni fjal presin shpresen e fundit.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Jul 12, 2007 4:14 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: "11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!   Wed Jul 11, 2007 10:08 pmMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: "11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!   Fri Jul 13, 2007 10:58 amMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: "11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!   Fri Jul 13, 2007 12:16 pmMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"11 Korriku"-2 Vite Pa Legjenden Tone!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: