ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dollogozhda_girl

avatar

Numri i postimeve : 112
Registration date : 04/12/2006

MesazhTitulli: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Sat Jun 23, 2007 6:23 pm

Per Djemt:

Nqs e dashura juaj ngel shtatzene,cka do vepronit ju? do i thoni te bej abort apo do e mirrnit ne shpi dhe do vazhdoni jeten, apo do e lini pas dore?

Per Vajza:

Nqs mbeteni shtazene me te dashurin tuaj, cka do benit? Abort,Vetvrasje,do martoheshit,

Cila do ishte zgjedhja Juaj ? Apo Mendimi Juaj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Sat Jun 23, 2007 6:37 pm

Teme aktuale, sidomos midis te rinjve qe shum her mbesim ne nje udhkryq qe sdim se nga tja mbajm!! kete apo kete?? nje pytje qe te ben ndoshta edhe te shkatrrosh jeten pergjithmon!!
Edhe pse besoj ne veten tim qe sdo mbrrij deri ne at situat mirpo do bej nje Prezantim te shkurter per--ABORTIN

Shume prej nesh kemi degjuar se si vajza te reja presin para dyerve te ordinancave private per te kryer nje veprim makaber per te shuar nje jete qe eshte ne nisje pra per te abortuar?perse kjo shoqeri e jona e cila eshte katandisur fare harron se njeriu mbi te gjitha eshte njeri dhe nuk e meriton te shuhet jeta e tij ende pa nisur mire. Perse te shuhet nje pjese e dashurise se nje qifti vetem pse u dashka te planifikohet e ardhmja?Kush mund te thot se aborti eshte zgjidhja (.perjashtim ketu rastet kur kemi te bejme me shendetin e nenes kur vihet ne rrezik jeta e saj.apo edhe kur ajo shtatzeni nuk ecen ne drejtimin e duhur)..athua nuk kemi vetedije morale te duhur qe te kuptojme se aborti eshte I barabarte me krimin e nje vrasje?.paramendoni te marresh nje njeri dhe ngadale te fillosh te shkeputesh pjeset e trupit te tij nje nga nje pasi edhe procesi I abortit shkon keshtu ngadale e mire duke shkeputur keshtu qdo gjymtyre te trupit te tij ..neve na duket shume e thjeshte do te themi se deri ne javen e e tete eshte I pranueshem JO ketu eshte ggabimi yne me I madh sepse I lejojme vetes sone te arsyetojme nje krim ?shumica e vajzave te reja sot ne lidhjet e tyre te dashurise tronditen nga fakti i ngeljes shtatzene dhe ne momentin e ngeljes padyshim se do te jene te braktisura nga I dashuri I tyre..sepse marrja e nje pergjegjesie pa qene mire te pregatitur don nje mund te madh ndersa qiftet nuk jane te gatshem per te perballuar nje situate te tille.nje vajze e re e braktisur nga I dashuri pasi kish mbetur me barre I drejtohet mjekut per ta liruar nga ky mekat qe ajo e quante te tille?e deshpruar tej mase e mbetur ne udhekryqin e jetes ajo zgjidhjen me te mire e sheh ne abort pa u kujtuar as edhe nje qast per pasojat te cilat e presin ne te ardhmen?..e braktisur nga rrethi nga shoqeria dhe mbi te gjitha nga familja ajo do te hyje ne kete process I cili do ti kushtoje me te ardhmen e saj..dhe qka beri shoqeria jone per vetedijsimin e popullates, thjesht asgje .Ordinancat private gjinekologjike punojne si tregje dhe sqajne koken fare per faktorin njeri,.si mendoni a sdo te ishte me e arsyeshme qe kur nje mjek ndeshet me nje rast te tille ta vetedijesoje se pari ate femer per te gjitha ato pasoja qe nuk jane te [pakta te cilat padyshim se do tia shkaterrojne te ardhmen e saj si edhe shendetin ne rend te pare.por si duket mjekeve iu leverdis qe te kene sa me shume raste te tilla per tiu ecur puna sa me mire dhe per te specializuar sa me shpejt ne ate drejtim,une them se do te duhej te beheshin gjurmime neper keto ordinanca te behej nje statistike sa eshte I shprehur aborti tek ne I cili padyshim se ka filluar te marre permasa te gjera. Perdite ndeshemi me nga nje rast e te tjera raste qe skemi mundesi ti shohim ?Kjo eshte ajo qe na ben te brengosemi me teper..Perse askush se ngre zerin per kete problem I cili padyshim se nuk eshte I vogel?perse te jen vetem shoqatat dhe ndonje organizate joqeveritare qe e prekin kete problem ku jane ketu akademiket e shkencave mjekesore te cilet nuk e hapin problemin por ngarendin pas posteve te tyre si te qmendur perse nuk inicojne ndonje fushate e cila besoj se do te zbuste sado pak kete tragjike femerore sepse padyshim qe ktu viktima kryesore eshte femra.por nje femer e cila detyrohet te beje abortin besoni se do ta beje qofte edhe pa pranine e mjekut qofte edhe ne se nuk I jepet mundesia ta beje kete ne menyre te specializuar,,,,siq ka ndodhur ne te kaluaren kur grate tona ne mungese te mjekut ato kan shpikur lloj lloj menyra per ta bere kete dhe paramendoni sot nje femer qe kryen abortin quhet vrasese kriminele ne shikim te pare do ta arsyetonim kete thenje por kemi te bejme ketu edhe me kategorine e femrave te cilat I jane te eksponuara dhunes permanente qofte fizike apo edhe psiqike?.a do te mund ta quanim atehere krim ..do te duhej te gjenim nje mes sado pak I cili do te ishte i pranueshem dhe I cili do te qonte sado pak ne zbutjen e ketij problemi gjithsesi aborti eshte I papranueshem pa nje arsye te forte gjithsesi aborti eshte mjaft I perhapur dhe per te zbutur sado pak kete problematike duhet se pari vetedija morale e njeriut dhe kjo padyshim se mund te arrihet vetem me nje informim te mirefillte I cili do te vetedijsonte faktorin femer .femra se pari do te duhet ta respektoje veten e saj ne menyre qe pastaj te tjeret ta respektojne dhe tia japin asaj vendin e merituar ne shoqeri e kjo mund te arrihet vetem me arsimimin e saj gje e cila do te zgjidhte edhe shume probleme te tjera kyqe qe kane te bejne ne pergjithesi me jeten e femres per te cilen gje askush nuk po brengoset koheve te fundit ani se po proklamohet mjaft neper seminare e takime te llojeve te ndryshme por pak po punohet ne kete drejtim??.andaj per fund do te kisha bashkangjitur nje thenje te nje shkrimtari ku thot ? femra eshte djepi I njerezimit? besoj se sdo te duhej te komentonim ketu me shume..

Me Respekt Argent :d:d
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
BujarMNumri i postimeve : 141
Registration date : 25/01/2007

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Thu Jul 12, 2007 10:56 am

...


Edituar pėr herė tė fundit nga BujarM nė Sat Aug 30, 2008 10:53 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
..PrInCeZz--B[A]bY..
moderator
moderator
avatar

Numri i postimeve : 330
Age : 27
Vendodhja : dollo/ zivcer
Registration date : 11/01/2007

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Thu Jul 12, 2007 12:02 pm

ua ua ua po ta doshe at njeri po po ta kishe per avantur aha shum i lumtur do ishe hahaha Cool Cool Cool

_________________
...xXx...oo°°•● Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur...Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh...Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje ●•°°oo ...xXx...

O¤*'*¤((Æ`¤»٠°•● Pr!nCeZz--][B.A][bY ●•°٠·«¤“Æ))¤*'*¤O
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BujarMNumri i postimeve : 141
Registration date : 25/01/2007

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Thu Jul 12, 2007 12:23 pm

...


Edituar pėr herė tė fundit nga BujarM nė Sat Aug 30, 2008 7:33 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
..PrInCeZz--B[A]bY..
moderator
moderator
avatar

Numri i postimeve : 330
Age : 27
Vendodhja : dollo/ zivcer
Registration date : 11/01/2007

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Thu Jul 12, 2007 12:25 pm

hmmm No No No gzoem per mendimin tend

_________________
...xXx...oo°°•● Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur...Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh...Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje ●•°°oo ...xXx...

O¤*'*¤((Æ`¤»٠°•● Pr!nCeZz--][B.A][bY ●•°٠·«¤“Æ))¤*'*¤O
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
anonimja-dollo

avatar

Numri i postimeve : 136
Vendodhja : Ne erresiren e mergimit..
Registration date : 22/12/2006

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Thu Jul 12, 2007 9:33 pm

Cito :
Nqs mbeteni shtazene me te dashurin tuaj, cka do benit? Abort,Vetvrasje,do martoheshit

do martoesha edhe pik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.be
v_usa

avatar

Numri i postimeve : 46
Vendodhja : USA
Registration date : 22/04/2008

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Sat Jun 21, 2008 6:07 am

do ishte dhurata me e mir per mua I love you
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dj-MiMiNumri i postimeve : 5
Registration date : 14/07/2008

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Mon Jul 14, 2008 3:20 pm

disi do gezohesha amo edhe do ishte.. pak si pik trishtimi........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
agNumri i postimeve : 19
Registration date : 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   Fri Dec 26, 2008 10:54 pm

blej djepin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nqs e dashura juaj ngel shtatzene?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Diskutim i pergjithshem-
Kėrce tek: