ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ēikago: Nuri Mazari e mėsoi gjeografinė e Atdheut pėrmes pus

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Ēikago: Nuri Mazari e mėsoi gjeografinė e Atdheut pėrmes pus   Mon May 21, 2007 5:38 pmKaraēica: Saherė e kemi ndi vetėn ngusht dhe me hallet e jetės nėn regjimin serb, duhen kujtuar Drenicėn pėr tė marrė forcė nė betejat e reja...Nė sallėn e Qendrės Shqiptare Islame nė Ēikago nė organizim tė Shoqatės Shqiptaro-Amerikane tė Intelektulėve
Veprimtarėve dhe tė Afaristėve,u promovua libri "Komandant Struga Legjendė e Gjallė" i autorit Prof.dr.Ibrahim Krosi nga Shkupi. Kėtė manifestim kulturor pėr librin dhe dėshmorin e kombit Nuri Mazari e shpalli tė hapur Prof.dr.Astrit Mehmeti,
kryetar i SHSHA-sė dhe Kėshillit Organizativ. Pėr promovimin e librit kishin ardhur shumė intelektualė dhe vperimtarė nga tė gjitha etnitė tona. Nė fillim tė programit Prof.mr.Ismail Mehmeti e kėndoi himnin amerikan, ndėrsa e reja shqiptare Besiana Mehmedi, pedagoge nė Universitetin e Tetovės himnin shqiptar dhe me njė minut heshtjeje u nderuan tė gjithė dėshmorėt e kombit qė ranė pėr lirinė e Atdheut.

Kėtė program kulturor tė promovimit tė librit e udhėhoqi Prof.Skėnder Karaēica, i cili mė kėtė rast lexoi kumtesėn e tij "Bijt e Kombit dhe Liria e Atdheut". Duke folur pėr librin dhe figurėn e pavdekshme tė djalit hero nga Dollogozhda tė Nuri Mazarit, prof.Karaēica tha se kushtrimi i Adem Jasharit nė malet e Drenicės "...hajde vėllazėn e luftojmė bashkė pėr lirinė e Kosovės" kishte marrė dhenė nė tė katėr anėt e Atdheut. Dhe, Drenica heroike nėpėr kohėt e rėnda nė kėrkim tė lirisė, vuri nė spikamė prof.Karaēica, u bė frymėzim dhe krenari barezash shqiptarė. "Saherė e kemi ndi vetėn ngusht, siē pat thėnė njė historian anonim gjatė vititės nė Prekazin e Jasharajve, me hallet e jetės dhe nėn regjimin serb,duhen kujtuar Drenicėn pėr tė marrė forcė nė betejat e reja... Nuri Mazari i Dollogozhdės e mėsoi gjeografinė e Atdheut pėrmes pushkės pėr lirinė e Kosovės", tha ndėr tė tjera nė kumtesėn e tij Prof.Skėnder Karaēica.

Nė vazhdim dhe nė mungesė tė autorėve u lexua njė rezyme e shkurtėr nga autori i librit Prof.dr.Ibrahim Krosi dhe kumetsa shkencore e Prof.dr.Muhamet Pirraku: ,,Ushtria Ēlirimtare e Kosovės Misionare Ēlirimtare e Fundshekullit XX" qė i lexuan aktori i Komunitetit nė Ēikago Pajazit Murtishi dhe Besiana Mehmedi, pedagoge nė UT-sė. Pas dėgjimit tė kumtesave, para mirofonit dolėn shumė diskutues pėr tė folur pėr djaloshin hero tė tri luftėrave pėr lirinė e kombit. Xhabir Alili me shtatin e tij tė rritur nė malet e Kėrēovės (siē e prezentoi Prof.Karaēica), lexoi njė poezi kushtuar dėshmorit Nuri Mazari dhe siē tha ai, librin tė pata rastin tė lexoj pikėrisht mė 5 maj nė ditėlindjen e tij. Ishte me plot emocione Tasim Shaipi, mėsuesi i autorit tė librit Dr.Ibrahim Krosi, qė dikur nė vitin 1947-48 e kishte nxėnės. Dhe siē u shpreh mėsuesi Tasim, pas pesėdhjetė vjetėsh unė pata nderin qė pėermes librit tė tij pėr Nuri Mazarin tė bisdoj me telefon me ish nxėnėsin tim tash dr.i shkencės filologjike dhe mbledhės i folklorit shqiptar nė trevėn etnike nė Maqedoni. Diskutimi i aktorit tė teatrit nga Shqipėria Pandi Siku ishte me domethėnie dhe porosi tė shpirtit tė artistit. Nuri Mazari, tha mė tej Z.Siku, nuk iku nga Atdheu pėr tė shkuar nė Amerikė e gjetkė, por ai iku nė Atdhe (Kosovė) pėr tė luftuar pėr liri dhe pavarėsi. Dhe, djali im po i moshės si Nuriut, iku nė Amerikė qė diskutimi i tij u pėrcoll me duartrokitje frenetike nga tė pranishmit. Nė diskutim mori pjesė edhe poetja e re Diana Seitaj, e cila para disa ditėsh nė Ēikago promovoi dy librat e saj "Pafajėsia e largimit" dhe "Nė krahėt e njė nate".

"Nuri Mazarin nuk mundi ta vrasė as Serbia e Millosheviqit, atė e vranė pas shpine nė ditėt e lirisė, e vrau dora tinzare qė i vinte era tradhėti. Mė vjen keq qė nuk pata mundėsi t'ia japė Lamtumirėn e fundit", tha bashkėluftėtari i Nuriut, Beqir Demėhasaj.
Me rastin e promovimit tė librit pėr dėshmorin e Dollogozhdės kishte ardhur pėr tė pėrcjellur edhe TV Gurra nga Kėrēva. Redaktori Bekim Adili duke folur pėr promovimin e kėtij libri tha se Diaspora Shqiptare nė Amerikė e mban tė gjallė shpirtin tonė nė Atdhe.Pėr krejt ēfarė ka bėrė diaspora shqiptare nėpėr kohė, ne u jemi mirėnjohės dhe aktiviteti dhe ndihma nė kohėt e rėnda, bėri qė ne tė jemi tė gjallė dhe nė shumė fronte fitimtar pėr lirinė, demokracinė dhe pavarėsinė e Kosovės dhe tė zgjidhjes sė drejtė tė ēėshtjes shqiptare nė Maqedoni, Preshevė dhe Medvegjė.
Nė kėtė promovim morėn pjesė edhe vepimtarėt e dalluar si: Tefik Abdullahu, Mahmut Skėnderi, Faik Hajro etj.


Driton LEKU.
Zėdhėnės i SHSHA-sė
Ēikago,SHBA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Ēikago: Nuri Mazari e mėsoi gjeografinė e Atdheut pėrmes pus   Mon May 21, 2007 5:39 pmPjesėmarsit nė manifesimin kulturor tė promovimit tė librit ,,Komandant Sruga Legjendė e Gjallė,,Kryesia e SHSHA-sė:Nga e majta Mahmut Skenderi(Sekretar),Prof.Skėnder Karaēica(Drejtor Ekzekutiv), Driton Leku(Zėdhnės)dhe Prof.dr.Astrit Mehmeti(Kryetar i SHSHA-sė nė Ēikago)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Ēikago: Nuri Mazari e mėsoi gjeografinė e Atdheut pėrmes pus
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agron SEJAMINI:Ushtari i Atdheut
» Ylli M. Dilo:NE KUJTIM TE DESHMORIT TE ATDHEUT PANO XHAMBALLO/ SHKRIM NGA YLLI M. DILO

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: