ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 FJALET E DHENA NGA VLORA AHMETXHEKAJ MAZARI – BASHKESHORTJA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: FJALET E DHENA NGA VLORA AHMETXHEKAJ MAZARI – BASHKESHORTJA   Tue May 01, 2007 10:08 pm

FJALET E DHENA NGA VLORA AHMETXHEKAJ MAZARI – BASHKESHORTJA E NURI MAZARIT

Nė luftėn e Kosovės nuk jam takuar me Nuriun pėr arsye se un isha ndimėse e babait tim Sadri-Azem Ahmetxhekaj ish komandant i logjistikės pėr zonėn operative tė Dukagjinit.
Kurse kontaktet e para me Nuriun i kasha nė Luftėn e Maqedonisė pėrmes telefonatave.
Nė luftėn e Maqedonisė disa herė po furnizojsha zonat me armė, Kėshtu qė nėpėr mjet furnizimit me armė qė ia dorzojsha Begit , ai kėtė ja pėrcjell Nuriut, dhe kėshtu pėr veprimin e bėrė dhe ndihmėn qė ia bėra Nuriut mu falimenderu nėpėr mjet telefonit. Ai moment ishte i pari nė lidhje me Komandant Strugėn, edhe pse kasha dėgju mė parė pėr tė.
Kurse pėr herė tė parė qė jam takuar me Nuriun ka qen qershor, pas plagosjes sė tij nė luftėn e Maqedonisė nė Malin.

Takimi ynė ishte nė njė lokal nė qendėr tė Pejės “Sport Kafe” . Sė bashku me Nuriun ishte dhe Begi , Abazi, Agimi, Rexha dhe tė tjerė.
Kemi biseduar rreth dy orėsh pėr shėndetin e Komandant Strugės i cili ende ishte me shkopi (Paterica).
Puna qė mė ka shty tė ndjej dashuri ndaj Nuriut ishte ajo qė pėr tė u folėn fjale shumė tė mdhaja, si dhe ishte Amaneti i babait tim qė tė martohem me njė djal qė kontribon pėr ēeshtjet dhe trojet shqiptare.
Pėr familjen e Nuriut mė foli Komandanti i “Shqiponjave tė Zeza” Bajram Mazrekaj si dhe shum eprorė, e njerzit e familjes tė kyqur nė luftė.
Pas gjithė kėtyre ngjarjeve si dhe dashurinė qė ndjeja pėr Nuriun. Kam shpallur fejes nė korrikė tė vitit 2001 nė prezencė tė ushtarėve, eprorėve e Komandantėve tė UēK-sė.
Nė Kosovė qėndruam njė kohė tė gjatė, Pas asaj vėndosėm qė tė vimė nė vendlindjen e Nuriut.
Nė Dollogozhdėn “tradhėtare”, bėjmė njė dasmė tė madhe sipas traditave tė shqiptarėve. Edhe pse largė familjes, nuk mėrzitesha shum, sepse Nuriun e kasha burrė porė edhe njė shokė jete shumė tė mirė.
Pasė njė kohė , fal zotit patėm njė vajzė shumė tė bukur e cila quhet Shqipdona.
Komandant Struga –Nuri Mazari i kthyer nga Lufta e Maqedonisė, ku mė UēK-ja ishė ēarmatosė, kurse tė gjithė personat tė involvuar nė luftė ishin Amnestuar. Ai gjithė atė qė bėri nė luftė deshi qė ashtu siē ishė paraparė me marveshje tė Ohrit zbatohej edhe nė praktikė.
Ai shumė e deshti kombin prandajė edhe moshėn fėminore dhe rinore ja kushtoj kombit.
I pakėnaqur nga tė drejtat dhe liritė tė kombit, pėr ti ndimuar edhe nė paqė, Ai regjistroj Fakultetin e Juridikut nė Univerzitetin e Tetovės. Falė dėshirės dhe vullnetit tė tij pėr tu arsimuar dhe ndimuar, kombit , nė menyrė permanente jepte provimet e parapara me planprogram.
Nė vitin akademikė 2003/04 regjistroj vitin e pare dhe nė qershorė po tė ė kėti viti mbarojė tė gjithė provimet e parapara.Kėshtu qė nė vitin akademik 2004/05 ai mbarojė vitin e dytė ne Univerzitetin e Tetovės. Kėshtu qė Indeksi i notave tė tij mė 30.06.2005 regjistron notėn e provimit tė fundit, sepse dora tradhėtare, ia muri jetėn Komandant Strugės- Nuri Mazarit.
Komandant Struga Nuri Mazari pas decentralizimit tė pushtetit vėndor, Ai si kėshilltarė i Komunes sė Strugės nga radhėt e BDI-sė mori postin, Shef Kabineti nė Komunėn e Strugės, ku punoj vetėm dy muaj.
Dhe k[shtu 11 korriku i vitit 2005 ishte njė ditė e kobshme e zezė ku tradhėtaret shqiptarė, tradhėtarėt kombėtarė, lėshuan plumbat mbi trupin e legjendarit e tri luftrave, Komandant Struga Nuri Mazari, pėr ta ndarė nga jeta, familja, e shokėt.
Ngjarja e 11 korrikut ėshtė njė montim i kombinuar dhe i pregaditur nga shteti , vrasėsi, dhe persona tė tjerė qė ndihmuan vrasjen.
Shkruar nga
Vlora Mazari
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
FJALET E DHENA NGA VLORA AHMETXHEKAJ MAZARI – BASHKESHORTJA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nedim Vlora: Varri i djalit tė Ismail Qemalit nuk ėshtė gjetur akoma
» Vizita e Berishės nė Vlorė:Vlora, metropol evropian i Shqipėrisė
» Telegram Ngushllimi mikut Ajet Nuro:Ngushllime te sinqerta nga Vlora dhe Bukureshti!?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: