ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ēikago: SHSHA-ja do tė promovojė librin "Komandant Stru

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 26
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Ēikago: SHSHA-ja do tė promovojė librin "Komandant Stru   Tue May 01, 2007 10:04 pmNė Ēikago me nismėn e SHSHA-sė dhe tė bashkatdhetarėve tanė nga Struga me rrethinė, mė 13 maj 2007, do tė promovohet libri "Komandant Struga Legjendė e Gjallė" i autorit Dr. Ibrahim Krosi. Me rastin e organizimit tė kėtij manifestimi kulturor pėr promovimin e kėtij libri ėshtė pėrgatitur program i pasur kulturor-shkencor.

Manifestimi i promovimit do tė mbahet me porosinė e legjendarit Komandant Struga: "Nuk kam ardhur kėtu pėr t'u kthyer prapė. Unė jam betuar se gjallė a vdekur do tė hy nė Kosovė!" Ishin kėto fjalėt e dėshmorit tė kombit Nuri Mazari nga Dollogozhda e Strugės me luftėtarėt e UĒK-sė tė Zonės sė Dukagjinit nė vitin 1998. Pėr organizimin e promovimit tė librit pėr djalin dėshmor ėshtė zgjedhur Kėshilli Organizativ (Prof.dr.Astrit Mehmeti, ligjėrues nė Univesitetin Devraj dhe kryetar i SHSHA-sė). Do thekėsur se kėtė manifetim do tė begatojnė me kumtesat e tyre: Prof.Skėnder Karaēica "Bijtė e Kombit dhe Liria e Atdheut", ndėrsa Prof.dr.Muhamet Pirraku (Instituti Albanologjik i Prishtinės) "Ushtria Ēlirimtare e Kosovės Misionare Ēlirimtare e Fundshekullit XX" dhe njė rezyme e autorit tė kėitij libri Dr.Ibrahim Krosi. Vlen tė theksohet se nė kėtė akt tė lartė kombėtar do tė paraqitėn edhe shumė krijues e aktorė tė mirėnjohur nga etnia: Verenika Papaj, Pandi Siku, Pajazit Murtishi etjerė. Kėshilli Organizativ me ndihmėn e sponzorėve (veprimtarėve) shqiptaro-amerikan nė Ēikago,ka shqyrtuar mundėsinė pėr ardhjen e aktorit tė madh tė Teatrit nė Fier (Shqipėri) Muhamet Sheri, i cili me sukses qė shumė e njohin nė rolin e Xhafo Idrizit nė dramėn "Dy krisma nė Paris". Ishte kjo njė tablo e historisė sonė kur nė vitin 1920 mu nė zemėr tė Parisit heroi i kombit Avni Rrustemi e shtriu pėr tokė kryetradhėtarin Esad Pashė Toptanin. Kėtė manifestim do tė ndihmojnė pėrmes lajmeve nga historia e lavdishme e djelmenisė sonė nė rreshtat e UĒK-sė pėr lirinė dhe pvarėsinė e Kosovės Radio-Jeta dhe Radio-Zėri i Shqiptarėve nė Ēikago. Ndėrkaq, nga manifestimi kulturor i promovimit tė librit pėr Komandant Struga-Nuri Mazari, do t'i dėrgohet njė telegram pėrshendetjeje familjes dhe vajzės sė dėshmorit nga Dollgozhda Shqipdonės sė vogėl qė tė rritet bashkė me lirinė dhe pavarėsinė e shtetit ė Kosovės!

Driton LEKU

Zėdhėnės i SHSHA-sė Ēikago,SHBA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Ēikago: SHSHA-ja do tė promovojė librin "Komandant Stru
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bisedė pėr librin me bashkėkombas nė Diasporė dhe miq tė shqiptarėve
» Daut Demaku:Sekreti i lumturisė
» Naile Zhupani: Emrat tė Sigurimit tė Shtetit... nga librin e Nafiz Bezhanit
» Skėnder R. Hoxha: Nė dhjetėvjetorin e Prillit tė Thyer tė Jabllanicės sė Dushkajės
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Arkivi I artikujve tė mėparshėm-
Kėrce tek: