ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pjesmarrja e Dollogozhdareve ne Lufte

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Pjesmarrja e Dollogozhdareve ne Lufte   Fri Apr 27, 2007 12:30 am

Si e tere popullata shqiptare e kesaj ane edhe dollogozhdaret kan marre pjese ne lufterat qe jan zhvilluar per liri dhe clirim nga sunduesit e ndryshem per nje jete te lire.Fshatrat tane kan luftuar kunder pushtuesit osman gjat gjithe periudhes se gjate nen sundimin osman duke marre pjese ne te gjitha kryengritjet e organizuara nga patriotet shqipater.Kane marre pjese dhe kan luftuar ne lufterat ballkanike ne luftene pare dhe te dyte boterore.
Fshatrat tane kane marre pjese aktive ne luften e 2 boterore duke dhene jeten per clirimin e vendit,nje nimer i madh u plagosen,nje numer u kapen si rob lufte dhe u internuan ne Gjermani.
Ne luften perfundimtare per clirimin e Jugosllavise ne te ashtuquajturen "Fronti i Sremit " moren pjese shum dollogozhdare qe ishin luftetare te brigades se 4 shqipater me vone emeruar si brigada e 7 sulmuese si qe jane :
Demisha Pollozhani , i vrare
Sabit Bilali,i vrare
Xhemail Zeqir Ismaili , i vrare
Ilmi Dalipi,i vrare
Itref Islami, i plagosur
Nafoz Idri, i plagosur
Shefki Qoku,i plagosur
Qemal Ziba, i plagosur
Qemal Fejza, i plagosur
Bejadin Dani
Mamut Zhaku
Dani Mamudi
Remzi Mamudi dhe
Irfan Qoku.

Ne vitin 1941 si ushtar te ish armates te Jugosllavise ,pas okupimit te ish Jugosllavise ushtaret u kapen si rober lufte dhe u derguan ne kampet naziste.Si rober lufte nga fshati Dollogozhde u kapen keto ushtare:
Shukri Pollozhani- Useini
Islam Islami
Baki Bakiu
Reshat Zhaku
Sezair Ida dhe
Dilaver Jaja

Si perfundim te ketyre te renve dhe te pervuajturve te propozohet keshillit te komunes per ngritjen e nje lapidari apo pllake perkujtimore ku do te shenoheshin emrat e pjesmarresbe qe do te ishte nje perkujtim per ta,per familjet e tyre dhe brezat e ardhshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
nedritNumri i postimeve : 12
Registration date : 07/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pjesmarrja e Dollogozhdareve ne Lufte   Thu May 22, 2008 5:31 pm

s.a
per her te par lexoj qe ka pas nga dollogozhda luftetar kundra pushtetit osman a ben nese ka mundesi me teper informata rreth kesaj........
s.a
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pjesmarrja e Dollogozhdareve ne Lufte
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Gjithcka Per Dollogozhden-
Kėrce tek: