ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Toponimet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Toponimet   Fri Apr 27, 2007 12:29 am

Dollogozhda ka nje toponimografi karakteristike dhe shum interesante per studim.Emertimet jan kryesisht ne gjuhen shqipe qe lidhen direkt me reliefin tformen e tokes,perberjen dhe historikun e saj.


Toponimet e fushes

Rrruga E Karavanit Leskat,
Rruga e Madhe Zhuret,
Rruga e Livadhishe Zeleniket
Rruga Koroshishtes Nder Krasta,
Rruga e Zhepinit Thonat,
Rruga Veleshtes Kuqlinat,
Rruga Poumit Ranat
Rruga Novo Seles Via e Re
Gropa e Vreshtave Zabllaqe
Livadhet e Hanave Razore
Livadhi i Nures Qitnica
Lisi i gjate Bunari i Jonuzit
Livadhet Guri i bardhe
Setelia Llazet
Kripsat Trapi i keq
Nen Bota Arra e madhe
Zabeli i beut Varret e luftetareve
Gropat Udha e Kajstorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Toponimet   Fri Apr 27, 2007 12:30 am

Toponimet e malit

Rruga e gurit Rruga e kuqe
Kodra e madhe Stani i vllait
Perroi i thelle Gropa e jeshilit
Rrafshat e vogla Rrafshat e medhaja
Oxhaku Kosharet
Kumbullat Bunari
Crcka Kalaja
Koritat Perroi i ithrave
Lisi me uje Perroi i thelle
Krastat e gjata Dyzet drunat
Uji i ftofte guret e bardhe
Guri i madh Zabeli i Qisit
Perroi i Bullit Rrasa e paqes
Livadhi i Kraxhit Krastat e gjata
Xherizi i Nexhipit Ara e Llapushit
Rruga e Veliut Prapa Dishte
Molla e tharte Perroi i thelle
Ara e Shainit Ortuf
Shiko Krasten Shpela e ariut
Guri i gjate varri i nuses
Kupas Xerizi,pik ,pik
Kercimi varri i Arifit
Ke shporeti ke cerkoni
Rrafsha e Lekes Koritat
Omishte Zabeli i Qerimit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Toponimet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Gjithcka Per Dollogozhden-
Kėrce tek: