ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Bashkesie Familjare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Bashkesie Familjare   Thu Apr 26, 2007 9:14 pm

Deri me sot nuk eshte bere asnjer tendence qe te hidhet drite mbi prejardhjen gjenezen e familjeve,fiseve qe kan jetuar dhe jetojn ne Dollogozhde.
Sipas te dhenave gojore te te moshuarve ne Dollogozhde jetojn ose kan jetuar ket fise qe ne fillim te vogla por me kalimin e kohes keto fise jan zmadhuar,jan shtuar edhe duke i ndryshuar edhe mbiemrat.Fiset qe kan jetuar dhe jetojn ne Dollogozhde jane : Alasani,Capri,Zhaku,Pollozhani,Ziba,Kica ,Qoku,Sela,Sllatina,Pesocani,Reci,Koxhaxhiku,Jaja,Isko etj.Prej fisit Pollozhani sot jan emeruar me mbiemra te ri sic jane : Bakiu,Iljazi,Arsllani,Islami,Useini,Dauti,Dani,Dervishi,Kurtishi,Neziri,Alimi kurse te fisi Alasani perdoret mbiemri Mamudi,Ibraimi,Miftari,Memedi etj,Ndersa te fisi Capri perdoren keto mbiemra Ahmeti dhe Dalipi.
Mbiemra te rinj ka edhe te fiset tjera.
Per prejardhjen e familjeve me siguri nuk mund te thuhet asgje pasi qe mungon dokumentacioni,pervec asaj se ne pjeset e tyre librave gjenden si toponime ne rrethin e Dibres dhe Peshkopise.Por kur nisemi nga historia se banoret e pare te ballkanit kan qene iliret ku ne pjesen tonekan jetuar Enkelejketsi dhe Dyndjet qe kan ndodhur per shkaqe te ndryshme,atehere mund te konstaktohet se e verteta eshte kjo qe eshte sot ne Dollogozhde,se shekuj me radhe kjo popullate ka jetuar ne kto troje.Ket e verteton edhe Prof.Dr.Mentor Qoku i cili tha se familja qoku ka jetuar ne kto troje dhe eshte shperngulur ne rrethin e Peshkopise per shkake te lufterave dhe pas qetesimit te situates jan kthyer perseri ne trojet e veta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Bashkesie Familjare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Gjithcka Per Dollogozhden-
Kėrce tek: