ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Shoqatat kulturore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Shoqatat kulturore   Thu Apr 26, 2007 6:11 pm

Shoqėria Kulturore-Artistike "BESA" ėshtė formuar nė vitin 1974,si rezultat i dėshirės sė madhe tė rinisė Dollogozhdare, pėr tė afirmuar vlerat dhe traditėn kulturore-artistike tė Dollogozhdės dhe Trevės Strugane. Ndėr iniciatorėt e parė qė formuan kėtė shoqėri kanė qenė disa tė Rinjė dhe Intelektualė tė fshatit Dollogozhdė sic janė: Minir Zhaku, Nuhi Pollozhani, Afrim Sela, Adi Useini etj. Pėr shkaqe tashmė tė njohura politike nė kėto treva, kjo Shoqėri ndėrpret Aktivitetin e sajė disa vite dhe pėrsėri rinis Aktivitetin e saj nė vitet 1991/92, ku si Kryetar i sajė zgjidhet Juristi Adi Useini. Nė vitet qė rrodhėn Shoqeria "BESA" merr pjesė nė njė numėr tė madhė Koncertesh dhe Festivalesh si nė: " Kėngė Jeho"- Strugė; "Sharri Kėndon"- Tetovė; "Oda Dibrane"-Peshkopi dhe tė tjera manifestime kulturore, ku prezanton tė gjitha tė arriturat e kėsaj Shoqėrie ndėr vite. Nė vazhdėn e prezantimeve tė suksesshme, Shoqėria "BESA" nė vitin 1994 me Vallen "Vallja e Plakut" fiton cmimin e Parė pėr vallen mė tė mirė nė Festivalin " Kėngė Jeho"- Strugė 1994. Nė Kuadėr tė kėsaj Shoqėrie nė Maj tė vitit 1999 u organizua njė Koncert madhėshtor nė Stadiumin e fshatit pėr pėrcjelljen e Vėllezerve tanė Kosovarė nė trojet e veta Etnike, me moton "Kosovė e gėzofsh Lirinė dhe Pavarsinė". Nė gusht tė vitit 2002, falė njė pune tė palodhėshme disa vjecare, Shoqėria Kulturore-Artistike "BESA" fiton cmimin e Dytė nė Festivalin " Kėngė Jeho"- Strugė 2002, kurse nė po tė njėjtin Muaj tė vitit 2003 laureohet me cmimin e Parė tė po kėtij Festivali. Ky cmim ndikoi mjaftė nė punėn e vetė Shoqėrisė "BESA", dhe qe njė pikė shtytėse qė aktivitet e ardhėshme tė kėsaj Shoqėrie tė jenė edhe mė tė suksesshme dhe mė profesionale nga ana Artistike. Pas prezantimit dinjitoz nė Festivalin e njohur tė Strugės, SHKA "BESA" pranon Ftesė Zyrtare qė tė prezantohet edhe para publikut dhe Artėdashėsve Kosovarė nė Prishtinė, dhe njėherit Programi i sajė i pasur kulturoro-artistik transmetohet edhe nė Programin nė Gjuhėn Shqipe pranė Radio Televizionit Shtetėror tė Maqedonisė. Me angazhimin e Shoqėrisė Kulturore-Artistike "BESA", u bė i mundur edhe realizimi i njė Dokumentari pėr vetė fshatin Dollogozhdė, i cili pėr qėllim pati prezantimin e tė gjithė vlerave dhe traditave etno-kulturore, folkloristike e tė tjera qė i ka fshati Dollogozhdė. Pėr t'a mbajtur gjallė kėtė Shoqėri qė sot krenohet e gjithė Dollogozhda, kontribut tė vecantė kanė dhėnė Kurbetqarėt e Amerikės, Zvicrės, Gjermanisė dhe Austrisė tė cilėt asnjėherė nuk kursyen mundin dhe djersėn e tyre qė kjo shoqėri tė vazhdojė me sukseset e saj.

Ndėr aktivitetet e shumta tė SHKA "BESA" mund tė vecojmė:

Shoqėria Kulturore-Artistike "BESA" pėr t'a nderuar luftėn heroike tė ish Ushtrisė Clirimtare Kombėtare, mori pjesė nė Manifestimin e organizuar me rastin e shėnimit tė njė vjetorit tė ēlirimit tė fshatit Radushė tė Shkupit.
Pjesmarja nė "Takimet e Kurbetqarėve" ne fshatin Gėrēare tė Prespės.
Pjesmarja nė Turneun 2 Javorė nė Turqi. Shoqėria "BESA" merrė pjesė nė 2 Festivale ndėrkombėtare ku edhe njėherė dėshmoi vlerat e mėdha kulturore artistike tė Kombit tonė.
Pjesmarja nė Revynė e Veshjeve Popullore tė mbajtur nė Strugė, ku paraqiti koloritin e veshjeve tradicionale tė trevės sonė.
Me Pas Shoqeria Kulturoe Artistike Besa per shkak te disa problemeve ajo ndalon punen e saj per nje kohe deri sa interesi i nxenesve te shkolles fillore 2005 moren inciative per pregatitjen e disa valleve per manifestimet shkollore duke u pregatitur nga Festime Zhaku,Argent Alasani Dhe Pellum Veliu,keshtu qu 2 vjet me radh vazhduan dhe si sukses i ketyre eshte se ne naten e ndrrimit te viteve shoqeria kulturore besa shfaq punen e tyre ne mes te fshatit me nje koncert madheshtor.
Me pas kjo shoqeri vazhdoi edhe me tutje per deri sa mua,mbi te cilen ato u pregatiten nje permbledhje patriotike,nje valle te re me rastin e patrionatit te shkolles "Nuri Mazari " 5 maj 2007(Mirepo u mbajt me 3 maj),mbi te cilen dolen me sukses te madhe dhe nje arritje deri ne at date te mrekullueshme.
Z.Fazli Veliu(Kr.i veteraneve te luftes) ftoi shka Besa te marre pjese aktive ne pallatin e kultures ne Tetove,mbi te cilen te gjithe pjesmarrisit moren nje komliment te jashtzakonshem mbi te cilen e ngriten edhe me shum emrin e kesaj shoqerie.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun May 06, 2007 9:10 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
ArGeN--t
Admin
Admin


Numri i postimeve : 859
Age : 28
Vendodhja : Dollogozhdė
Registration date : 02/12/2006

MesazhTitulli: Re: Shoqatat kulturore   Sat Sep 15, 2007 6:30 pm

Pėr Te Shikuar Fotografi Klikoni Kėtu


Ju faleminderit Per Mirkuptimin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dollogozhda.eu
 
Shoqatat kulturore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Gjithcka Per Dollogozhden-
Kėrce tek: